Telekomünikasyon sektöründe firma değerini etkileyen faktörler
Factors affecting firm value in telecommunications sector
  1. Tez No: 558245
  2. Yazar: RABİA ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALİP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin ve sermaye piyasalarında yaşanan gelişmelerin etkisiyle firmalar için asıl amaç olan kar maksimizasyonu yerini değer maksimizasyonuna bırakmış ve firmaların değerleri ekonomik hayat içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Firma değerinin tespit edilmesi, hisseleri menkul kıymetler borsasında işlem gören firmaların hisse senetlerinin alım satımına ilişkin kararların verilmesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla doğru değerleme firmalar için oldukça önemlidir. Doğru değerlemenin yapılabilmesi için ülke ekonomisi, sektör ve firma ile ilgili bilgilerin tam olarak bilinmesi gerekir. Bu çalışmada değer, firma değerleme kavramı, firma değerleme yöntemleri, firma değerini belirleyen etmenler ve telekomünikasyon sektörü incelenmiş ve dünya Telekomünikasyon sektöründeki şirketlerin firma değerlerini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Brand Finance'ın yayınladığı 2018 yılı“Dünyanın En Değerli 500 Markası”raporunda yer alan 34 firma ile Türkiye'de faaliyet gösteren 2 firma olmak üzere 36 firmanın 2010 – 2017 dönemi arasındaki verileri kullanılmıştır. Çalışmada sektöre özgü sekiz bağımsız değişkenin piyasa değeri üzerinde etkisi olup olmadığını tespit etmek için panel veri analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda net satış hasılatı, faiz amortisman ve vergi öncesi kar, abone sayısı ve piyasa değeri/abone sayısının firma değerini pozitif yönde etkilediği, abone başına faaliyet giderinin negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Piyasa değeri/defter değeri oranı, fiyat/kazanç oranı ve abone başına hasılatın ise firma değeri üzerinde etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the effects of globalization and the developments in capital markets, profit maximization has been replaced by market value maximization for companies and values of firms have an important place in economic life. Determining the value of a company plays an important role in decision-making regarding the trading of stocks of the companies whose shares are traded on the stock exchange. Therefore, accurate valuation is very important for companies. In order to make accurate valuation, it is necessary to know the company, its sector, and economical situation of the country where the company is settled. In this study, value, the notion of company valuation, company valuation methods, the factors determining maket value, telecommunications sector are examined. The aim of this study is to specify key factors that affect the market values of companies in telecommunication sector. In this study, data of 36 companies are evaluated for 2010 – 2017 period. 34 of these companies are in the list of“World's Most Valuable 500 Brands”report which is published by Brand Finance in 2018 and the other 2 firms operates in Turkey. In this study, panel data analysis was performed to determine whether the eight independent variables of the sector had an effect on market value. As a result of the research, it is determined that net sales revenue, interest amortization and pre-tax profit, number of subscribers and market value/subscriber numbers affect the value of the firm positively, negatively affect the operating expenses per subscriber. It was concluded that market value/book value ratio, price/earnings ratio and revenue per subscriber had no effect on the firm value.