Hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları liderlik davranışları ile kendi performansları arasındaki ilişki
The relationship between leadership perceived by nurses in their managers and their OWN performance
- Tez No: 558284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hemşirelerin iş performansını etkileyen faktörlerden biri de yöneticinin sergilediği liderlik davranışıdır. Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları liderlik davranış özellikleri ile kendi performansları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tanımlayıcı ve ilişkisel türdeki bu çalışma, Konya ilinde bulunan iki üniversite hastanesi, üç kamu hastanesi ve yedi özel hastanede çalışan 1064 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Liderlik Davranışları Ölçeği”ve“İş Performans Anketi”kullanılarak 23 Ekim 2018- 15 Şubat 2019 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, t testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onamı, kurum izinleri ve hemşirelerden sözel izin alınmıştır. Hemşirelerin yaş ortalamasının 29.83±7.69 olduğu, %77.2'si kadın, %45'i üniversite, %30.4'ü kamu ve %24.6'sının özel hastanede çalıştığı belirlenmiştir. Liderlik davranışları ölçeğinden alınan en yüksek alt boyut puan ortalamasının 4.24±0.51 ile görev odaklı liderliğin olduğu ve hemşirelerin yöneticilerini görev odaklı lider olarak algıladıkları saptanmıştır. İş Performansı Anketi toplamından alınan puan ortalamasının 4.34±0.43 olduğu ve hemşirelerin iş performans düzeylerinin çok yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the factors influencing job performance of the nurses is their managers' leadership behavior. The purpose of this study is to determine the relationship between leadership perceived by nurses in their managers and their own performance. This descriptive and relational type study was conducted with 1064 nurses working in two university hospitals, three public hospitals and seven private hospitals which are all located in Konya. Data were collected by the researcher between 23 October 2018 and 15 February 2019 by using“Leadership Behaviour Scale”and“Job Performance Survey”. Numbers, percentage, average, t Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and linear regression analysis were used to analyse the data. The ethics committee approval, institution permissions and verbal permissions were obtained from the nurses for the research. It was determined that the age average of nurses was 29.83±7.69, 77.2% of them were female and 45% of them were working in university, 30.4% of them were working in the public hospital, 24.6% of them were working in the private hospitals. It was detected that the highest sub-dimension average point of the leadership behaviour scale was 4.24±0.51 and leadership was job-oriented and the nurses perceived their managers as job-oriented leaders. The average of points obtained from the Job Performance Survey was 4.34±0.43 and the job performance level of the nurses was quite high.