Koruma amaçlı imar planlaması ve uygulaması: Gesi örneği
Conservation-development planning and its application on gesx as a case study
  1. Tez No: 55830
  2. Yazar: CEYHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Koruna konusu ülkemizde gerektirdiği önemi yeteri kadar bulamamıştır, özellikle son yıllarda daha da hızlanan gelişmeyle birlikte doğal ve kültürel varlıkların geleceği konusu giderek belirsizleşmektedir- ülke kültürel yapısının en önemli öğeleri olarak korunması gerekli alanların ve eserlerin muhafazası ve değerlendirilebilmesi için gerekli olan yaklaşımların belirlenmesi konusu, giderek artan gelişim, ve değişimin baskısı altında önemini daha da arttırmaktadır. Etkin bir koruma anlayışının yerleşebilmssi için salt korumaya yönelik eylemler yeterli olmamakta ve bu durum korunacak alanların gelişme kavramı ile birlikte ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, bu konuda gerçekçi uygulamaların mümkün olabilmesi için planlama gerekli bir araç olarak başvuru kaynağı olmalıdır. Planlama felsefesine bağlı olarak, üst ölçek yaklaşımlardan itibaren oluşturulacak kararlar, uygulama ölçeğinde ihtiyaç duyulacak kararlar için bir yolgösterici olmalıdır. ülkemizde ihtiyacı giderek duyulan bütüncül koruma anlayışının gerek halk içerisinde, gerek ise uygulayıcı kurumlar içerisinde yerleştirilebilmesi için gerekli olan yasal ve örgütsel düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle korunacak alanların ve eserlerin belirlenmesinde ortaya çıkan bilgi ve personel eksikliğinin giderilmesi için korumaya yönelik eğitim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması, koruma konusunda sağlıklı politikalar ve uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the basics, the objectives and the policies of the conservation and developing historical areas and principles of the conservation planning. Farthssruare, it also includes the examination of the relation between survey and registration studies and conservation. in the 1st chapter of the thesis, the reason for selecting the conservation topic, the method and the content of the thesis is explained. m the 2nd chapter, some concepts and definitions about conservation are provided. Although there are contrary ideas about conservation concept, it is possible to line up the reasons of conservation activities as follows: -To protect historical documents in order to obtain information about the past. -To protect the natural sources that the humanity needs. -To preserve the warks of art. -To protect the environment against the undesired conditions. -To prevent the changing of social life-style. -To mate the cultural features, traditions and the social conscience continues. The early phases of the consideration of conservation concept, it had only included individual buildings. However, after the Venice Charter of 1969, the concept expanded and urban conservation has gained more importance. Today, the elements of the conservation areas defined as: IX