Binalarda donatı tespiti amacıyla yapı jeofiziği uygulamaları
Building geophysics applications for the determination of rebar in buildings
- Tez No: 558303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tahribatsız ölçüm teknikleri, yapı bileşenlerinin ileride yeniden kullanımı üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmadan mühendislik yapı bileşenlerini tespit etmek için kullanılan tekniklerdir. Buna karşılık, diğer bazı teknikler yapıda tahribata neden olabilmektedir. Manyetik Kaçak Akı (MKA) yöntemi, yapı gereçlerinin fiziksel durumunu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir tahribatsız test tekniğidir. Bu çalışmada, betonarme yapı elemanlarının özelliklerinin ortaya çıkarılması için manyetik kaçak akı cihazının prototipi tez projesi çerçevesinde üretilmiştir. Üretilen manyetik kaçak akı cihazı prototipi ile laboratuvar ortamında oluşturulan 4 farklı test düzeneği üzerinde ölçümler yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Ayrıca, aynı test düzenekleri üzerinde yapı radarı yöntemi ile ölçümler yapılarak donatıların konumları, derinlikleri ve çapları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar bir araya getirilmiş, böylece bu 2 yöntem karşılaştırılmış ve betonarme yapı elemanlarının belirlenmesinde üretilen manyetik kaçak akı cihazının iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-destructive measurement techniques are the techniques used to identify engineering components without any negative impact on future reuse of building components. In contrast, some other techniques may cause destruction in the structure. The Magnetic Flux Leakage (MFL) method is a Non-Destructive Test Technique commonly used to assess the physical condition of building materials. In this study, the prototype of the magnetic flux leakage device has been produced within the framework of the thesis project in order to reveal the properties of the reinforced concrete structural elements. Measurements were made on 4 different test setups in laboratory environment with the produced prototype of magnetic flux leakage and the results obtained were interpreted. In addition, the locations, depths and diameters of the rebars were determined by making measurements on the same test area by the radar method. The results obtained were combined. Thus, these two methods were compared and it was determined that the produced magnetic flux leakage device in the determination of the reinforced concrete structural elements gave good results.