Milli Kütüphane Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi koleksiyonu'nda 06 hk 3232 arşiv numarası ile kayıtlı 'Mecmû'a-yı Eş'âr' inceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım
'Mecmû'a-yi Eş'âr' registered to 06 hk 3232 archive number in the collection of National library Ankara-Adnan Ötüken Provincial Public Library
- Tez No: 558302
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Klâsik Türk Edebiyatı'nın dikkate değer kaynaklarından biri olan mecmû'alar, mâziye ışık tutan bir rehber niteliğindedir. Mecmû'alarla ilgili birçok çalışma yapılmış, akademik çalışmalara katkıda bulunulmuştur. Mecmû'aların sunduğu muhtelif bilgiler ışığında, incelemesini yaptığımız Mecmû'a-yı Eş'âr; 14, 15, 16, 17, 18, 19 ve 20. yüzyıl şâirlerinin şiirlerini içermektedir. Eserin ilk 22 varağında kısımında; Kerbelâ mersiyeleri, 50. varağı dinî-tasavûfî şiirler, 64'e kadar ise mektuplar ve tarihler (tarih düşürme) bulunmaktadır. Mecmû'adaki şiirler belirli bir düzen gözetmeksizin bir araya getirilmiş ve müstensih/câmî/mürettib tespit edilememiştir. Mersiye, ilâhî, gazel ve beyitler adı altında şiirler yazılmış; Fatih Sultan Mehmet ve Molla Câmî arasındaki bir mektuba yer verilmiştir. Eserde yer yer boş bırakılan varaklar bulunmaktadır. Çalışma; mecmû'adaki şiirlerin incelemesi, şâirler hakkında bilgi, transkripsiyon, sözlük ve tıpkıbasımdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corpuses, one of the most crucial sources of Classical Turkish Literature is a guide which enlightens the bygone. Corpuses have been searhed and contributed to many studies. Mecmû'a-yı Eş'âr, being researched in consideration of multifarious corpuses, consits of the 14, 15, 17, 18, 19, 20th centuries poems.There are Karbala elegies in the first 22 gilded part of the work. It is mentioned about religious sufistic poems until the 50th gilded part. In addition to this, there are letters and history until the 64th part of the work. In the corpuses, poets are gathered randomly and the author has not been known. Poems were written in the name of elegy, carol, ode and verses. It is mentioned about the letter among Fatih Sultan Mehmet and Molla Câmî. Also there are some partly-blanked foils in the work . Study is consists of analyzing the poets in corpuses, information about the poets, transcription, glossary and facsimile.