Nükleer reaktörlerde zırh malzemesi olarak kullanılan 56fe izotopu için nötronların ortalama serbest yol ve reaksiyon hızlarının hesaplanması
Calculation of the neutrons mean free path and the reaction rates for 56fe isotope used shielding material in nuclear reactors
- Tez No: 558304
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, 14-15 MeV nötron enerjisinde 56Fe elementinin ortalama serbest yol ve reaksiyon hız değerleri Tel ve Levkovski formülleri kullanılarak (n,p), (n,α), (n,2n), (n,d) ve (n,t) reaksiyonları için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiri ile kıyaslanmış ve reaktör zırh malzemesi olarak kullanılan 56Fe elementi için hesaplanan yeni değerler literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mean free path and reaction rate values of 56Fe are calculated using Tel and Levkovski's formulas for kullanılarak (n,p), (n,α), (n,2n), (n,d) and (n,t) reactions at 14-15 MeV neutron energies. Obtained results are compared with each other and the new results of 56 Fe using as a shielding material for reactors, are contributed to literatüre.