Doğum ağrısının yönetiminde sıcak ve soğuk akupresür uygulamasının doğum ağrısı algısına ve doğum süresine etkisi
The effect of applying hot and cold acupressure on labor pain perception and delivery time in management of labor pain
- Tez No: 558363
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Çalışma, doğum eyleminin 1. evresindeki doğum ağrısının yönetiminde 31 ve 32 numaralı Mesane Meridyeni (Bladder Meridian-BL) olan akupunktur noktalarına sıcak ve soğuk akupresür uygulanarak doğum ağrısı algısını azaltabilmek ve doğum süresinı kısaltabilmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında Ağrı Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Birimi'nde normal vajinal doğum yapan primipar gebeler oluşturmuştur. Araştırma, bu hastanenin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Birimi'nin doğum salonunda yapılmıştır. Veriler, Temmuz 2014-Aralık 2014 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya 58 gebe sıcak akupresür grubuna, 58 gebe soğuk akupresür grubuna, 58 gebe ise kontrol grubunda olmak üzere toplam 174 gebe alınmıştır. Sıcak uygulama grubundaki gebelerde BL31 ve BL32 noktalarına sıcak akupresür, soğuk uygulama grubundaki gebelerde aynı noktalara soğuk akupresür uygulanmıştır. Veriler Gebe Tanıtım Formu, Doğum Eylemine İlişkin İzlem Formu ve Visual Analog Skala (VAS) ile toplanmıştır. Bulgular: Doğumun aktif ve geçiş fazında sıcak ve soğuk akupresür uygulamasının gebelerin kan basıncını, nabız ve solunum sayısını, fetal kalp atım sayısını, APGAR puanını, servikal dilatasyonu, uterus kontraksiyonlarının süresini ve sıklığını etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is practiced to aim to reduce labor pain perception and shorten delivery time for the management of labor pain in the first phase of delivery by applying hot and cold acupressure on acupuncture points which are number 31 and 32 Bladder Meridian. Material and Method: Research is practised as a random controlled survey. The population of the research is primiparous mothers who gave birth by normal vaginal way in Ağrı State Hospital Maternity and Pediatry Department between July and December 2014. Research is practised on this hospital's Maternity and Pediatry Department's delivery room. Data is collected between July 2014 and December 2014. 58 hot acupressure, 58 cold acupressure and 58 controlled; in total 174 pregnants were studied. Hot acupressure was applied on BL31 and BL32 points for hot acupressure group, and cold acupressure was applied for the same points for cold acupressure group. Data is collected via pregnant introduction form, pregnancy inspection form and Visual Analog Scale (VAS). Results: It is detected that hot and cold acupressure applied in active phase and transition phase is ineffective on pregnants' blood pressure, pulse and respiration rate, fetal heart rate, APGAR point, cervical dilatation, uterus contraction time and rate.