Quantitative determination of binary and ternary of biodiesel/diesel, mineral oil and solvent mixture with chemometric approach
Biyodizel/dizel, mineral yağ ve çözgenlerin ikili ve üçlü karışımlarının kemometrik yaklaşımla nicel tayini
  1. Tez No: 558364
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ, PROF. DR. CELAL DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun getirmiş olduğu düzenleme ile günümüzde dizel yakıtına en az % 0,5 (V/V) oranında biyodizelin harmanlanması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca, biyodizel, mineral yağ ve çözgen karışımları standart akaryakıt kalitesine benzetilerek araçlarda kullanılması, yakıtlarda sahteciliğe yol açmıştır. Gerek yakıtların gerekse mineral yağlar gibi maddelerin yapısının karmaşık olmasından ötürü, karışımların eş zamanlı tayinleri bilinen kromatografik yöntemlerle pahalı ve zaman alıcıdır. Kromatografik analizlerin aksine, daha hızlı, daha az örnek gerektiren spektroskopik teknikler ile kemometrik tekniklerin birleştirilmesi kompleks karışımların analizi için avantaj sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında dizel/biyodizel, mineral yağ ve çözücünün ikili ve üçlü karışımlarının tayinine yönelik yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Hazırlanan karışımların Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi (FTIR) spektrometresi ile spektrumları alındı ve spektral verilere, kısmi en küçük kareler yöntemi (KEK) uygulandı. Kalibrasyon ve validasyon sonuçlarına bakıldığında KEK yöntemi, biyodizel/dizel, mineral yağ ve çözücü karışımlarının eş zamanlı analizine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2018, with the regulation introduced by the Energy Market Regulatory Authority, it has become obligatory to blend biodiesel at least 0.5 % (V / V) to diesel fuel. In addition, simulating standard fuel quality the use of biodiesel, mineral oil and solvent mixtures in the vehicles has led to counterfeiting of fuels. Because both structure of the fuels and the mineral oils are complex, simultaneous determinations of the mixtures are expensive and time consuming by known chromatographic methods. In contrast to chromatographic analyzes, combining chemometric techniques with faster, lesser sample spectroscopic techniques is advantageous for the analysis of complex mixtures. In this thesis, it was aimed to develop the method for the determination of the binary and ternary mixtures of diesel / biodiesel, mineral oil and solvent. The spectra of the prepared mixtures with Fourier Transform Infrared (FTIR) spectrometry were taken and the partial least squares method (PLS) was applied to the spectral data. The PLS method allows simultaneous analysis of biodiesel / diesel, mineral oil and solvent mixtures, based on calibration and validation results.