Afad bölgesel afet lojistik depoları uzaktan kontrolünde scada sistemi kullanımı
Remote control with scada system in the regional disaster logistics warehouse
  1. Tez No: 558390
  2. Yazar: NURETTİN HAVUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TARIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Afetlerin ilk zamanlarında kullanılacak olan çadır, battaniye, ısıtıcı, yatak ve mutfak setleri gibi malzemeleri afetzedelere anında sunabilmek için, AFAD ülkemizin farklı yerlerinde bölgesel afet lojistik depoları bulundurmaktadır. Afet durumlarında kritik tesislerden birisi olduğu için bu depoların sürekli olarak izlenmesi ve faal tutulması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, gerçek zamanlı kontrol ve izleme, güvenli çalışma, düşük işletme maliyeti, esneklik, kullanıcı kaynaklı hataları ve insan gücüne dayalı olan gereksinimlerin azaltması gibi avantajları sağlamak adına bir uygulama geliştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada her AFAD deposunda ortak kullanılabilecek bir SCADA sistemi geliştirilmiştir. AFAD'ın depoları arasında kurulan haberleşme sistemi ile herhangi bir merkezden tüm depoların tek ekrandan izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi sağlanmıştır. Bu sayede hem izlem yapmak, hem de arızayı erken tespit etmek, maliyeti düşürmek ve verimliliği arttırmak mümkün olacaktır. Noktalar arası iletişim sağlandığından, idari ofisteki SCADA bilgisayarında tüm sistemin iş süreçlerinin izlendiği ve kontrolün sağlandığı bir SCADA merkezi oluşturulmuştur. Bölgesel afet lojistik depoda beş ana sistem kontrol edilmektedir. Bunlar enerji, yangın, havalandırma, aydınlatma ve kapı sistemleridir. Bu sistemlerin ayrı ayrı kontrolü sağlanmakta ve belirli zaman periyotlarında ilgili veri tabanına kaydı sağlanmaktadır. Bu çalışma AFAD bölgesel lojistik depolarını öncelikle yerelde SCADA sistemi ile buluşturmak ve sonrasında bütün depoların tek merkezden anlık performansının izlenmesi, sürekli arşivlenmesi ve depoların koordine edilmesi için gerekli olan tasarım ve yazılımları içermektedir. Bölgesel afet lojistik depoları otomasyonun tasarım ve prototipi belirlenen senaryolara kontrol edilmiştir. Sistemin ilgili depoya kurulması halinde zaman ve ekonomik açıdan fayda sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AFAD has regional disaster logistics warehouses in certain regions throughout the country and tries to present materials such as tent blankets, heating bed kitchen sets, etc. to be used in the early times of disasters instantaneously to disasters. It is an obligation to constantly monitor and keep these disaster logistics warehouses active. In this study, an application was developed to provide advantages such as real-time control and monitoring, safe operation, low operating cost, flexibility and advantages in reducing errors and reducing requirements in human power. In this developed study, a SCADA system was developed which can be used jointly in every warehouse. With the communication system established between AFAD's warehouses, it is ensured that all the warehouses can be monitored and controlled from any single center. Since cross-point communication has been established, a SCADA center has been established on the SCADA computer in the administrative office, where the work processes of the entire system are monitored and control is provided.There are totally 5 control points in regional disaster logistics warehouse. These are the energy distribution point, the fire system and pumps, the ventilation fans, the operating conditions of the systems, the ambient lighting control point, automatic doors. These systems are individually controlled and recorded to the relevant database at certain time periods. With this study, AFAD regional logistics includes the design and software necessary for monitoring, archiving and coordinating of the warehouses of the local warehouses with local SCADA system and then the instant performance of all warehouses from a single center. The design and prototype of the regional disaster logistics warehouses automation has been checked in the scenarious determined. . İf it is installed in the relevant warehouse, it is seen that the system will provide time and economic benefits.