Afet lojistiği yönetim sürecinde lojistik merkezlerin teşkili ve yer seçimi için örnek uygulama
In the process of disaster logistics management, constituting of logistics centers and model application of site selection
- Tez No: 431245
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Afetler tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileyen olaylardır. Afetler toplumların yaşam süreçlerinde ciddi rahatsızlıklar oluşturan, çok fazla insan, malzeme ya da çevresel kayıplara neden olabilen ve etkilenen bölgenin kendi kaynaklarını kullanarak üstesinden gelemeyeceği olaylardır. Ülkemiz, jeolojik, topografik ve meteorolojik koşulların olumsuzluğu nedeniyle sık sık büyük doğal afetlere maruz kalmaktadır. Afet olaylarında ülkemizin ekonomik şartları ve arazi şartları göz önüne alındığında tek noktadan afet noktalarına ulaşım sağlanması oldukça güçtür. Bundan dolayı ülkemizin çeşitli bölgelerinde afet olaylarına daha hızlı erişim sağlamak amacıyla lojistik merkezlerinin kurulması gerekliliği doğmuştur. Bu lojistik merkezlerinin bulunduğu noktaların belirlenmesi afet sonrası faaliyetlerin etkinliği açısından öneme haizdir. Bu lojistik merkezlerin gerekli araç, ekipman, ihtiyaç malzemesi ve ekiplerin hazır bulunarak gerekliliği halinde afet yeri ve yerlerine en hızlı ve etkili müdahaleyi sağlayabilmesi önemlidir. Bu araştırmada da ülkemizde bu afetler için kurulacak lojistik merkezlerin hangi illerde kurulması gerektiği üzerine bir çalışmadır. Bu araştırmada AFAD Bölge Müdürlükleri, Karayolları Bölge Müdürlük noktaları, İllere ait hastane yatak sayıları, illerin nüfus sayıları, Millî Savunma Bakanlığı tedarik merkezleri, ilaç üretim tesisi bulunan iller, liman, hava alanı, demir yolu noktaları, sel ve deprem risk durumlarına dair veriler Microsoft Office Excel programında toplanmıştır. Bu veriler Super Desicions Programı ile Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) modelinden yararlanılarak lojistik merkezlerinin nerelere kurulması gerektiği üzerine çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters are incidents that affect all the living things negatively. Disasters cause discomfort by leading to too much human, material or environmental losses, besides affected terrritories often could not cope with the outcomes by own capabilities. Our country is often subject to vast disasters due to geological, topographical and meteorological circumstances. Our country's economical and terrain circumstances taken into consideration, it is difficult to access to the disaster spots, in disaster incidents. Therefore, the neccessity of establishing logistic centers in various regions of our country emerged, in order to assure swift access in disaster incidents. In terms of the efficiency of post-disaster operations, determining the spots where these centers ought to be is of the utmost importance. It is crucial that all the neccessary vehicle, equipment, supplies and teams are standing by and intervene swiftly and efficiently in any case. This research studies in which cities of our country this logistic centers should be established. In this research, data from AFAD regional Directorates, Regional Directorates of Highways, number hospital beds in provinces, population numbers of the provinces, supply centers of Defence Ministry, provinces which contain drug production facilities, port, airport, railway points, flood and earthquake risk statuses collected in Microsoft Office Excel. Utilizing these data and Super Desicions Program, where the logistic centers are to be established is studied by applying Analitical Hierarcy Process(AHP) method.