Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların insanî güvenliği: AFAD örneği
Humanitarian security of Syrian asylum seekers in Turkey: AFAD example
  1. Tez No: 658831
  2. Yazar: HACER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Suriye Arap Cumhuriyeti'nde (Suriye) yaşanmış olan iç savaştan dolayı Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacıların insanî bazı ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti (Türkiye) tarafından yürütülmüş olan bazı faaliyetler“insanî güvenlik”kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Çünkü“Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılar sorunu”bir yandan“insanlık sorunu”olarak görülmekte, diğer yandan Türkiye'yi hâlihazırda ve yakın gelecekte terörizm meselesi temelinde etkileyebilecek olan bir“iç güvenlik sorunu”olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada Suriye'deki iç savaşın Türkiye'de algılanan olumsuz etkilerinin yönetilmesi sürecinde görevlendirilmiş olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından gerçekleştirilmiş olan faaliyetler incelenmiştir. Bu faaliyetlerin incelenmesi sırasında“insanî güvenlik”kavramı içerisinde temellendirilmiş olan yedi alt kategoriden dördüne odaklanılmıştır. Suriyeli sığınmacıların ekonomik güvenliklerinin, sağlık güvenliklerinin, gıda güvenliklerinin ve kişisel güvenliklerinin sağlanıp sağlanamadığını belirlemek çalışmanın temel amacıdır. Nitel bir araştırma olan çalışmada veriler iki farklı yöntemle toplanmıştır.“Görüşme Formu”araştırmanın amacına uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve birincil kaynaktan veri toplamak amacıyla kullanılan veri toplama aracıdır. Bundan başka, hem birincil kaynaktan elde edilen verileri teyit etmek hem de veri çeşitliliği sağlamak amacıyla, ikincil kaynaklara da başvurulmuş bu doğrultuda alan yazın taraması yapılmıştır. Toplanan veriler“verilerin azaltılması”,“verilerin sunumu”,“sonuç çıkarma ve doğrulama”kapsamındaki üç etkinlik basamağı çerçevesinde çözümlenmiştir. Bulgular Türkiye'nin bölgesel bir sorun olan Suriyeli sığınmacılar sorununu hem bir“insanlık sorunu”hem de bir“iç güvenlik sorunu”temelinde başarılı biçimde yönetip yönetemediğini değerlendirmek için kullanılmıştır. Değerlendirmeler neticesinde Türkiye'nin Suriyeli sığınmacı sorununu hem bir insanlık sorunu hem de bir iç güvenlik sorunu temelinde başarıyla yönetebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları benzer bir durumun gelecekte tekrar yaşanması halinde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) tarafından yürütülecek olan çalışmalara katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, some activities carried out by the State of the Republic of Turkey (Turkey) in order to meet some human needs of Syrian asylum seekers coming to Turkey due to the civil war in the Syrian Arab Republic (Syria) were examined within the framework of the concept of“humanitarian security”. Because the“problem of asylum seekers coming to Turkey from Syria”is seen as a“humanitarian problem”on the one hand and a“domestic security problem”that could affect by the State of the Republic of Turkey on the basis of terrorism in the current and near future. In the study examined the activities carried out by the Directorate of Disaster and Emergency Management (AFAD), which was assynsed in the process of managing the perceived negative effects of the civil war in Syria in Turkey. During the study of these activities, four of the seven sub-categories based on the concept of“humanitarian security”were focused. The main objective of the study is to determine whether the economic security, health security, food security and personal security of Syrian asylum seekers can be ensured. In the study, which was a qualitative research, the data were collected in two different methods.“Interview Form”is a data collection tool developed by the researcher in accordance with the purpose of the research and used to collect data from the primary source. In order to confirm the data obtained from the primary source and to provide a variety of data, secondary sources were also referenced and the field was scanned accordingly. The collected data were resolved within the framework of three activity step within the scope of“data reduction”,“presentation of data”,“conclusion and verification”. The findings were used to assess whether Turkey was able to successfully manage the syrian asylum seekers problem, which is a regional problem, on the basis of both a“human problem”and a“domestic security problem”. As a result of the evaluations, it was determined that Turkey was able to successfully manage the Syrian asylum-seeker problem on the basis of both a human problem and a domestic security problem. The results of the study will be able to contribute to the studies to be carried out by the Directorate General of Migration Management (GIGM) of the Ministry of Interior of the Republic of Turkey if a similar situation occurs again in the future.