Katılma nöbetlerine yaklaşım ve demir tedavisi
Approach to breath holding spells and iron therapy
- Tez No: 558412
- Danışmanlar: UZMAN AYSEL AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Katılma nöbetleri, erken çocukluk çağında sık rastlanan bir problemdir. Son zamanlarda demir eksikliği anemisinin psikomotor gelişim ve katılma nöbetlerine eğilimi artırması ile çalışmalar önem kazanmıştır. Çocukluk çağında demir eksikliği anemisi ve tedavisinin, katılma nöbetleri üzerine etkisinin artıtılması ve katılma nöbetli hastaların kardiyak fonksiyonlarının incelenmesi amaçlanan çalışmamızda; yaşları 6-48 ay ay arasında demir eksikliği anemili olgularla (n=34), anemisi olmayan kontrol grubu (n=16) olguları alındı. Demir eksikliği anemisi saptanan olgulara, 3 ay süre ile 6 mg /kg/gün oral demir tedavisi verildi. Anemisi olan ve anemisi olmayan olguların tümünde, her ay nöbet sıklığındaki azalma tespit edilerek 3. ay sonrasında remisyon değerlendirildi. Üç ay demir tedavisi sonrasında, anemi olgularının aylık nöbet atağında azalma belirgin olarak bulundu. Tam ve kısmi yanıt anemili grupta %85,3, anemisi olmayan grupta %37,5 saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Breath holding spells are a common problem in during childhood. Recently, studies have gained importance as iron deficiency anemia increases the tendency to psychomotor development and participation seizures. The aim of this study was to increase the effect of iron deficiency anemia and its treatment on seizures and to investigate the cardiac functions of patients with seizures. Patients with iron deficiency anemia (n = 34) aged between 6-48 months and control group (n = 16) without anemia were included. Patients with iron deficiency anemia were treated with oral iron 6 mg / kg / day for 3 months. In all cases with and without anemia, the decrease in seizure frequency was determined each month and remission was evaluated after 3 months. After three months of iron treatment, a decrease in the monthly seizure attack was found to be significant. Complete and partial response was 85.3% in the anemia group and 37.5% in the non-anemia group (p 0.05).