Katılma nöbeti olan çocuk hastaların klinik,laboratuvar ve sosyodemografik özellikleri
Clinical of children patients with attendance watch,laboratory and sociodemographic features
- Tez No: 653073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KIŞLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Katılma nöbeti ile başvuran çocuk hastalarda siyanotik ve soluk tipler arasında klinik ve laboratuvar özellikleri açısından fark olup olmadığını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Ocak 2016 - Aralık 2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne katılma nöbeti ile başvuran, dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan 6 yaş ve altı 90 hasta dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan çocuklara ait yaş ortalaması 22,47±11,67 ay iken bu çocukların 51 (%56,7) tanesi erkek 39 (%43,3) tanesi kızdır. Hastalarda ayrıca atak başlangıç yaşı ise 14,28±8,10 ay olarak bulunmuştur. Hastalar yaş ve başlangıç yaşı bakımından atak tipine göre anlamlı farklılık göstermiştir. İki nöbet tipi arasında hemoglobin bakımından anlamlı farklılık bulunmuştur. Hastalarda ayrıca tetikleyiciler, başvuru şikayetleri, atak sıklığı, akrabalık ve aile öyküsü ile atak tipi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Soluk nöbet tipli hastalarda yaş ve nöbet başlangıç yaşı ortalaması siyanotik tipli hastalara göre daha yüksekti. Travma ilk sırada önde gelen tetikleyici iken, ikinci sırada olan acı ve kızgınlık aynı etkiye sahiptir. Soluk tipte ataklar daha çok ayda ve üç ayda bir görülürken, siyanotik tipte ise daha çok ayda 1 görülmekteydi. Soluk katılma nöbetli hiçbir hastada akrabalık yok iken siyanotik tipli hastaların ise 9 (%20,0) tanesinde akrabalık mevcuttu.Soluk katılma nöbetli 6 (%13,3) hastada aile öyküsü var iken bu sayı siyanotik tipli hastalarda 15 (%33,3)'ti. Soluk katılma nöbetli hastaların 26 (%57,8) tanesinde anemi mevcut iken siyanotik tipli hastalarda bu sayı 15 (%33,3) olarak bulundu. Sonuç: Katılma nöbetleri tiplerine göre incelendiğinde birçok değişken anlamlı farklılık göstermektedir. Yaklaşım planını değiştirebilecek bu farklar önemlidir ve nöbetin tipini belirlemeyi zorunlu kılar.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare whether there is any difference between cyanotic and pallid types in terms of clinical and laboratory features in pediatric patients presenting with joining seizures. Materials and Methods: This study included 90 patients aged 6 and under, who applied to the Health Sciences University Keçiören Training and Research Hospital Pediatric Neurology Outpatient Clinic between January 2016 and December 2018, who met the inclusion and exclusion criteria. Results: While the mean age of the children included in the study was 22.47 ± 11.67 months, 51 (56.7%) of these children were male and 39 (43.3%) were female. The age of attack onset was found to be 14.28 ± 8.10 months in patients. The patients differed significantly according to the attack type in terms of age and onset age. A significant difference in hemoglobin was found between the two seizure types. In addition, a significant correlation was found between triggers, complaints at presentation, frequency of attacks, relatives and family history, and attack type. The age and mean age of seizure onset were higher in patients with pallid seizure type than in patients with cyanotic type. While trauma is the leading trigger in the first place, pain and anger in the second place have the same effect. While pallid attacks were mostly seen once a month and every three months, cyanotic attacks were more common once a month. While there was no consanguinity in any of the patients with pallid type, 9 (20.0%) of the patients with cyanotic type had a family history, whereas this number was 15 (33.3%) in patients with cyanotic type. 'was. Anemia was present in 26 (57.8%) patients with pallid type, while this number was 15 (33.3%) in patients with cyanotic type. Conclusion: When examined according to the types of breath-holding spells, many variables show significant differences. These differences, which can change the approach plan, are important and make it necessary to determine the type of seizures.