CO2 lazer gaz destekli nitrürlenmiş Ti-6Al-4V alaşımının Özelliklerinin belirlenmesi
Properties of CO2 laser gas assisted nitrided Ti-6Al-4V alloy
- Tez No: 558414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT URTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ti-6Al-4V alaşımının nitrürlenmesi, bu alaşımdan üretilecek ürünlerin dayanım, korozyon, aşınma ve özellikle implant uygulamalarında iyon salınım sorunları gibi durumlar ile karşılaşmayı en aza indirgemek, alaşımın kullanım süresini artırmak ve güvenilir olmasını sağlamak için kullanılabilecek etkin yöntemlerden biridir. Literatürde plaka şeklinde ki numuneler üzerinde, nitrür yüzeyi ile titanyum alaşım yüzeyinin karşılaştırmalarının yapılmasına yönelik yeterli çalışma bulunmaktadır. Nitrürleme işleminden sonra Ti-6Al-4V alaşımında oluşturulmuş olan nitrürlenmiş bölge ile Ti-6Al-4V alaşım arasında meydana gelen yapısal, mekanik ve biyolojik olarak gösterecekleri davranışları yapılmış olan diğer çalışmalar ışığında değerlendirilmiştir. Alaşımda nitrürlenmiş bölgenin mikroskobik analizi, nitrilmiş katmanın mikro yapısı, nitrürlenmiş tabaka ile ham bölgenin mikrosertlik derecesinin karşılaştırılması, çekme testlerinde numunelerin gösterdiği davranışın belirlenmesi ile bakteri tutunması açısından nitrürlemenin etkilerinin değerlendirilmesi bu çalışmanın esas amaçları içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, after the nitriding process Ti-6Al-4V alloy, which is formed in the nitrided region, Ti-6Al-4V alloy between the structural, mechanical and biological behavior in the light of other studies to evaluate in the light. Nitriding of Ti-6Al-4V alloy, strength of the products to be produced from this alloy, corrosion, wear and in particular, it is one of the useful methods to minimize the occurrence of ion swing problems in implant applications, to increase the lifetime of the alloy and to be reliable. There are few data on non-standardized samples in the literature for comparison between the surface of the nitrified structure and the titanium alloy surface and the studies conducted previously. Microscopic analysis of nitrided region in the alloy, the microstructure of the nitrified layer on titanium alloy, the comparison of the microhardness of the nitrided layer and the non-nitrided region, the determination of the behavior of the samples in tensile tests and the evaluation of the effects of nitriding in terms of bacterial attachment are among the main objectives of this study.