CrxNi1-x ve CrxAl1-x alaşımlarında K seviyesinin, Kα1 VE Kα2 X-ışını çizgilerinin doğal genişliklerinin hesaplanması
Calculation of the natural width of the K level, Kα1 and Kα2 X-ray line in CrxNi1-x and CrxAl1-x alloys
- Tez No: 558418
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada, CrxNi1-x ve CrxAl1-x alaşımlarında K seviyesinin, Kα1 ve Kα2 X-ışını çizgilerinin doğal genişliklerinin hesaplanması, XRF tekniği ile K tabakası flüoresans verimleri kullanılarak yapıldı. CrxNi1-x alaşımında krom (Cr) ve nikel (Ni) konsantrasyonlarının artması ile K seviyesi doğal çizgi genişliği, Kα1 ve Kα2 X-ışını çizgi genişlikleri de (K, Kα1 ve Kα2) artmıştır. Ancak CrxAl1-x alaşımlarında Cr konsantrasyonunun artması ile ( K, Kα1 ve Kα2) çizgi genişlikleri azalmıştır.Bu artma azalmanın nedeninin X-ışını yayınlanma ihtimalleri üzerine alaşım etkilerinden dolayı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural width of the K level, Kα1 and Kα2 X-ray lines in CrxNi1-x and CrxAl1-x alloys were calculated by XRF technique using K layer fluorescence yields. The K level natural line width, Kα1 and Kα2 X-ray line widths (K, Kα1 and Kα2) were increased with the increasing of chromium and nickel concentrations in CrxNi1-x alloy. But, line widths (K, Kα1 and Kα2) were decreased with the increasing of Cr concentration in CrxAl1-x alloy.It is thought that the reason for these increase and decrease is due to alloying effects on X-ray emission possibilities.