K ve L x ışını şiddet oranları üzerine kimyasal etkiler
- Tez No: 45074
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, CrxNi-|-x ve CrxAlı-x alaşımlarında Cr ve Ni'in Kp/Ka şiddet oranlarına alaşım etkisi ve Hg, Pb ve Bi elementlerinin bileşiklerinde Lp/La, La+Ln. / l_p ve Ly/La şiddet oranlarına kimyasal etkiler araştırılmıştır. K ve L tabakalarında boşlukların meydana getirilmesinde, Am-241 y kaynağının 59.5 keV enerjili îotonları ve yayımlanan X-ışınlarınm sayılmasında ise rezolüsyonu 5.9 keV'de 160 eV olan Si(Li) dedektörü kullanılmıştır. Sonuç olarak, karakteristik X-ışmı şiddet oranlan üzerine, alaşım etkisi ve kimyasal etkinin varlığı gözlenmiştir. Çalışmada bulunan K ve L X-ışını şiddet oranları, diğer deneysel ve teorik değerlerle karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have investigated alloying effect on KpVKoc intensity ratios for Cr, Ni in CrxNii-x and CrxAli-x alloys and chemical effect on LpVLa, Loc+Lti / Lp* and Ly/La intensity ratios in compounds of Hg, Pb and Bi. Vacancies in the K and L shell were created by 59.5 keV y rays from an Am-241 source and the emitted X-rays were measured using a Si(Li) detector with resolution 160 eV at 5.9 keV. As a result, we found that chemical effect and alloying effect influence on the characteristic X-ray intensity ratios. The obtained K and L X-rays intensity ratios were compared with both previous published experimental and theoretical results.