Potansiyometrik sunset yellow seçici elektrot geliştirilmesi ve uygulamaları
Development of potentiometric sunset yellow selective electrode and its applications
- Tez No: 558417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, gıda boyar maddesi olan sunset yellow'u tayin etmek için kullanılan potansiyometrik bir iyon seçici elektrot (İSE) geliştirildi. Sunset yellow-Metiltrioktilamonyumklorür iyon çifti sentezlendi. Sentezlenen iyon çifti elektrot membranının yapısında iyonofor madde olarak kullanıldı. Membran optimizasyonu için, sentezlenen iyon çiftleri kullanılarak değişik kompozisyonlarda PVC membran iyon seçici elektrotlar üretildi ve bu elektrotların potansiyometrik performans özellikleri araştırıldı. En iyi potansiyometrik performans özelliklerini % 3.0 sunset yellow-Metiltrioktilamonyum (Sunset-MTOA) iyon çifti % 64.8 Nitrofeniloktileter (NPOE), % 32.0 Polivinilklorür (PVC) ve % 0.2 Potasyum tetrakis (4-klorofenilborat) (KTpClPB), bileşimine sahip elektrodun sergilediği belirlendi. Bu elektrodun doğrusal çalışma aralığı 1.0×10-5-5.0×10-2 M, 10 katlık konsantrasyon değişimindeki eğimi, 23.6 mV, tayin limiti, 1.0×10-5 M, pH çalışma aralığı: 6.4-9.1, cevap zamanı ≈ 5 sn olarak belirlendi. Elektrot oldukça tekrarlanabilir bir potansiyometrik cevap sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a potentiometric ion selective electrode (ISE) was used to determine the food colorant sunset yellow. Sunset yellow-Methyltrioctylammonium chloride ion pairs were synthesized. The synthesized ion pair was used as ionophore material in the structure of the electrode membrane. For membrane optimization, PVC membrane ion selective electrodes in different compositions were produced using synthesized ion pairs and potentiometric performance characteristics of these electrodes were investigated. It was determtined the best potentiometric performance characteristics exhibited the electrode which has the composition having 3.0 % sunset yellow-Methyltrioctylammonium (Sunset-MTOA) ion pair, 64.8 % nitrophenyloctyl ether (NPOE), 32.0 % polyvinylchloride (PVC) and 0.2 % potassium tetrakis (4-chlorophenylborate) (KTpClPB). It was revealed that. the linear operating range of this electrode was 1.0 × 10-5-5.0 × 10-2 M, the slope of the 10-fold concentration change was 23.6 mV, limit of detection was 1.0 × 10-5 M, pH operating range was 6.4-9.1, and the response time was ≈ 5 s. The electrode exhibited a highly reproducible potentiometric response.