Farklı orijinli Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) tohumlarında bazı ön işlemlerin çimlenmeye etkisi
Effect of some pretreatments of seeds on germination of different Taurus cedar origins (Cedrus libani A. Rich)
- Tez No: 558472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER, PROF. DR. SEZGİN AYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, farklı orijinli Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) tohumlarında bazı ön işlemlerin çimlenme üzerine etkileri araştırılmıştır. Söz konusu orijinlere ait tohumlar, ilgili Fidanlık Müdürlükleri'nin tohum stok merkezlerinden temin edilmiştir. Bu orijinler Antalya-Elmalı, Antalya-Alanya, Konya-Ermenek, Afyon-Çay, Isparta-Senirkent, Isparta- Ş. Karaağaç'tır. Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich) tohumlarında var olduğu bilinen reçine ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engelini giderecek en uygun yöntemin belirlenmesi amacıyla tohumlarda kontrol, katlama, 100 ppm GA3, 500 ppm GA3, 100 ppm GA3+katlama ve 500 ppm GA3+katlama olmak üzere toplam 6 farklı ön işlem uygulanmıştır. Soğuk-ıslak katlama işlemi 30 gün +4°C'de dikey soğutucuda, çimlendirme testleri ise 25±1°C'de çimlendirme kabininde 28 gün sürede gerçekleştirilmiştir. Yapılan her bir ön işlem sonrası tohumlar çimlendirme testlerine tabi tutularak orijinlere ait çimlenme yüzdeleri (ÇY) ve çimlenme hızları (ÇH) tespit edilmiştir. Yapılan işlemler neticesinde en yüksek ÇY' si ön işlem olarak katlamaya alınan tohumlardan Alanya (%73) orijininde, en düşük ÇY' si ise ön işlemi 500 ppm GA3 olan Senirkent ve Ş.Karaağaç (%4) orijinlerinde elde edilmiştir. Sonuç olarak; Toros sediri tohumlarında çimlenmeye en etkili faktör olarak katlama ve 100 ppm GA3 ön işlemleri ön plana çıkarken, 500 ppm GA3 ön işlem uygulamasının çimlenme parametreleri üzerinde etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to some pre-treatments on the germination of Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) seeds. In order to determine the most suitable method to eliminate the germination barrier resulting from resin and embryo known to be present in the seeds of the Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich) seeds, the percentage and rate of germination according to some pretreatments were tried to be determined. In this study, seeds belonging to different origins were obtained from seed stock centers of Nursery Directorates where they were allocated seed to Nursery Department of Seed Affairs Department. These origins were investigated in Antalya-Elmalı, Antalya-Alanya, Konya-Ermenek, Afyon-Çay, Isparta-Senirkent, Isparta-Ş. Karaağaç. For this purpose, germination tests were carried out in three different groups: 100 ppm GA3 and 500 ppm GA3. A total of 6 different pretreatments were applied for each group, as they were subjected to germination tests both after folding and after folding. The seeds were placed in cold-wet folding for 30 days at + 4 ° C in a vertical cooler, then 28 days at 25 ± 1 ° C in a germination cabinet. As a result of the study; The highest germination percentage (GP) was obtained from the seeds that were stratificated as pretreatment in Alanya (73%) origin and the lowest GP was obtained from Senirkent and Ş.Karaağaç (4%) origin which had 500 ppm GA3 pretreatment. As a result, while stratificating and 100 ppm GA3 pretreatment were the most effective factors for germination in Taurus cedar seeds, 500 ppm GA3 pretreatment had no effect on germination parameters.