Mali kural türlerinin ekonomik amaçları gerçekleştirmedeki başarı düzeyleri
The success levels of types of fiscal rules in achieving economic goals
  1. Tez No: 558479
  2. Yazar: RAMAZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
1970'li yılların sonuna kadar pek çok ülkede uygulama imkânı bulan iradi maliye politikalarının büyük bütçe açıkları ve sürdürülemez borç stoklarını ortaya çıkarması ekonomik krizlere sebep olmuştur. Devletlerin müdahalesi arttıkça ekonomik ve politik istikrarsızlıkların derinleşmesi kurala bağlı maliye politikalarının ön plana çıkmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle 1980 yılından sonra mali ve parasal disiplinlerini sağlamak isteyen ülkeler tarafından mali kurallar uygulanmaya başlanmıştır. Mali kuralların çeşitli fayda ve sakıncaları olduğu yönünde eleştiriler de yer almakla birlikte günümüzde mali kuralların kullanılıp kullanılmaması değil uygulanacak olan kuralların nasıl düzenlemesi gerektiği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca mali kuralların etkinliğini inceleyen çalışmaların genelinde çoğunlukla olumlu etkiler gözlenmesine rağmen mali kuralların tasarımlarının ve ülkenin ekonomik ve siyasi koşullarının da mali kuralların başarısı açısından önemli olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmayla söz konusu teori ve ampirik çalışmalardan yola çıkılarak farklı mali kural türlerinin ekonomik amaçları gerçekleştirmedeki başarı düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The implementation of the emergence of large budget deficits and unsustainable debt stock of the voluntary fiscal policies implemented in many countries caused economic crises until the end of 1970s. The deepening of economic and political instability as the intervention of the states increased, led to the emergence of fiscal policy based on the rule. Especially after 1980, financial rules have been started to be implemented by the countries that want to provide financial and monetary discipline. Although there are criticisms that the financial rules have various benefits and drawbacks, it is emphasized that how to regulation of the rules to be applied, not the use of financial rules. In addition, despite the mostly positive effects are observed in the studies in general examining the effectiveness of the financial rules, it is stated that the design of the financial rules and the economic and the political conditions of the country are important for the success of the financial rules. In this study, it is aimed to determine the success levels of different types of financial rules in realizing economic goals based on the theory and empirical studies