Kamu zararı ve ilgililere rücu
Public loss and and recourse to the relevants
- Tez No: 558483
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile mali mevzuatına giren kamu zararı incelenmiştir. Mevzuata aykırı olarak yapılan kamu kaynağındaki artışa engel veya eksilmeye neden olmanın, başka bir anlatımla kamu kaynağında oluşan her zararın kamu zararı olmadığının kavranması önemlidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümde; kamu kaynağındaki artışa engel veya eksilmeye neden olmanın hangi şartları taşıması halinde kamu zararı oluşturacağı, başka bir deyiş ile kamu zararının unsurları açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümde, kamu kaynağındaki oluşan olumsuz durumun kamu zararı olduğu tespit edildikten sonra kamu zararının ekonomik boyutunu, kamu bütçesinden olumsuz eksilmenin veya kamu bütçesine haksız olarak dahil edilmeyen gelirin ekonomik değerini hesaplayabilmek Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen kriterler açıklanmış ve kamu zararının tespit yöntemleri olan, kontrol, denetim, inceleme; Sayıştay'ca kesin hükme bağlama ve yargılama konuları ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümde, kamu zararından doğan alacakların takibi, tebliği ve tahsili ile sorumluların haklarında tazmin hükmü verilen kamu zararları tutarların sorumlulardan tahsil ediğinde ve kamu zararının sorumluların malvarlığında değil de ilgililerin malvarlığında artış meydana getirdiğinde ise, sorumluların ilgililere kamu zararı tutarlarını nasıl rücu edebilecekleri konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 'public loss' which is included in the subject area of Public Financial Management, Control Law and Financial Legislation, is examined. It is important to comprehend that causing increase or decrease in public resources made in contradiction with the legislation, in other words, any loss in public resources may not be public loss. The thesis consists of three chapters. In the first part of the thesis; which conditions causing increase or decrease in public resources will constitute public loss, in other words, elements of public loss are explained. In the second part of the thesis, after determining that the negative situation in the public resource is the public loss, the calculation of the economic dimension of the public loss and the economic value of the negative decrease from the public budget or the income that is not unjustly included in the public budget are addressed and the criteria specified in the Law and the Regulation are explained and control methods which are the methods of determination of public loss, inspection; the issues of final judgment and prosecution handled by The Court of Auditors are also addressed. In the third and the last part of the thesis, when the public loss occurs, follow-up of receivables arising from public loss, notification and collection of the public loss, collecting the compensation from the accountable person and in the case of the public loss does not cause increase in the assets of the responsible person but causes increase in the assets of a third party related person, how the responsible person reclaims the amount of the public loss issues are examined.