Dava açma süresi bağlamında İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 10. ve 11. maddesinde yer alan idari başvurular
Administrative recourses partaking articles 10 and 11 of Administrative Jurisdiction Procedures Law in the context of term litigation
  1. Tez No: 558507
  2. Yazar: CEREN KURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 10. ve 11. maddelerinde yer alan idari başvuruların her yönüyle değerlendirilmesi ve hukuk devleti açısından“olması gerekenin”belirlenmeye çalışılmasıdır. Çalışmada ilk olarak idari başvurular hakkında kavramsal açıklamalara yer verilmiş ve idari başvurular çeşitli açılardan sınıflandırılmıştır. Ayrıca idari başvurunun hukuki açıdan önemi açıklanarak benzer diğer idare hukuku terimlerinden farkı anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın devamında yürürlükteki mevzuat ele alınmış ve 1982 Anayasasının 40. ve 74. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 13. maddesinden yola çıkılarak İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 10. ve 11. maddeleri incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken doktrindeki görüşlerin yanı sıra idare mahkemesi kararları ile Danıştay içtihatlarına da yer verilmiş ve bazı görüşler ile kararlar eleştirilerek hak arama özgürlüğü açısından ilgili (başvuran) lehine yorum yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to elaborate on administrative recourse/application enacted in the articles 10 and 11 of the Administrative Jurisdiction Procedures Law and to determine de lege feranda with regard to the rule of law. First, this dissertation describes related terms concerning the administrative application and classifies it from various perspectives. Additionally, referring the importance of it application in the context of rule of law, this dissertation exhibits the difference of this application in comparison to the similar terms of administrative law. On the other hand, the legislation in force is discussed and the articles 10 and 11 of the Administrative Jurisdiction Procedures Law are examined based on the article 40 of 1982 Constitution Act and article 13 of the European Convention on Human Rights. The decisions of the Turkish Administrative Courts and the Council of State are analyzed along with the views of Turkish doctrine while making the investigation to conclude this thesis. Taking into the consideration seeking the right to legal remedies, this dissertation criticises some of the above mentioned decisions and views and underlines the necessity of making legal interpretation in the applicant's favour.