Otel çalışanlarının yeşil örgüt iklimi algılarının yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisi
The effect of hotel employees' green organization climate perceptions on their green organizational behaviors
- Tez No: 558506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeşil örgüt iklimi algısının otel çalışanlarının yeşil örgütsel davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca araştırmada, otel çalışanlarının yeşil örgüt iklimi algısı ve yeşil örgütsel davranış düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılıkları incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Konya ilindeki 5 ve 4 yıldızlı çevre sertifikasına sahip otel işletmelerindeki çalışanlar oluşturmaktadır (N=375). Araştırmada tam sayım yapılmış, evrendeki 297 çalışana ulaşılabilmiş, 4 anketteki veri eksikliği nedeniyle 293 anket ile analizler yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25.0 programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, katılımcıların yüksek düzeyde yeşil örgüt iklimi algısına ve yüksek düzeyde yeşil örgütsel davranışa sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada, çalışanların yeşil örgüt iklimi algısı ve yeşil örgütsel davranışları arasında pozitif ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen regresyon bulgularına göre çalışanların yeşil örgüt iklimi algılarının yeşil örgütsel davranışları üzerinde etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmada yeşil örgüt iklimi algısının çalışanların oteldeki görevine göre anlamlı farklılaştığı; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir, iş deneyimi, çalışma süresi ve çalışılan departman değişkenleri açısından anlamlı farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra çalışanların yeşil örgütsel davranışlarının cinsiyet, oteldeki görev ve çalıştığı departman değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; yaş, eğitim düzeyi, gelir, iş deneyimi ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların, yeşil ve çevre kavramlarına odaklanan örgütsel davranış yazınına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of green organizational climate perception on green organizational behaviors of hotel emplooyes. In addition, the study examined the differences between the green organizational climate perception of hotel employees and the levels of green behavior in the organization according to some demographic variables. The population of the study consisted of the employees in the hotel enterprises having 5 and 4 stars environmental certificates in Konya (N = 375). In the study, a total count was made, 297 employees in the universe could be reached and 293 questionnaires were analyzed because of lack of data in 4 surveys. Survey technique was used as data collection tool. The collected data was analyzed through the SPSS 25.0 program. According to the findings obtained from the research, the participants had a high level of green organization climate perception and a high level of green organization behavior. In addition, a positive and significant relationship was found between employees' perception of green organizational climate and green organizational behavior. According to the regression findings, it was determined that employees' perceptions of green organizational climate have an effect on green organizational behaviors. The perception of green organizational climate in the study is that the employees differ significantly according to their duties in the hotel; there isn't significant differences in terms of gender, age, education level, income, work experience, working time and working department. In addition, it has been determined that the green behavior of the employees in the organization differs significantly from the gender and the role variables in the hotel, and that there isn't significant difference in the age, educational level, income, work experience and working time variables. The findings from the research are expected to contribute to the writing of organizational behavior that focuses on green and environmental concepts.