Dc motor için haar dalgacık sıralama yöntemi kullanılarak çıkış fonksiyonu elde edilmesi ve pıd ile hız kontrolü
Pid speed controller and obtaining the output function by using haar wavelet collocation method for the dc motor
- Tez No: 558519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, DC motorun hız kontrolünü yapabilmek için PID kontrolcü tasarlanmıştır. Modeli belli olan bir DC motorun hız kontrolünü yapabilmek için, çıkış fonksiyonunun dθ/dt hesaplanması gerekmektedir. Bu çalışmada çıkış fonksiyonunu yaklaşık olarak hesaplayabilmek için Haar dalgacık sıralama yöntemi kullanılmıştır. DC motorun çıkış fonksiyonunun hesaplanmasının ardından, motorun hız kontrolünü yapabilmek için PID kontrol yöntemi kullanılmıştır. Tasarlanan kontrolcünün etkinliğini kanıtlamak için deneysel sonuçlar kullanılmıştır. Aynı zamanda, Haar dalgacık sıralama yönteminin geçerliliğini ve etkinliğini gösterebilmek için, farklı iterasyon değerleri için sistemin yaklaşık çözümleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, PID speed controller for the DC motor is proposed. In order to control the speed of a DC motor which is given model, it is essential to compute output function dθ/dt, In this study Haar wavelet collocation method (HWCM) is used for calculate the output function, approximately. Then PID speed controller is designed for controlling a DC motor. The experimental results confirm that the designed controller provides suitable tracking performance. Moreover, to present the robustness of (HWCM), approximate solutions of the system for different iteration values in the system are offered. To show the efficiency and accuracy of the method experimental results are given.