Yerel yönetimlerde kentsel yoksulluk bağlamında sosyal belediyecilik uygulamaları: Yalova Belediyesi örneği
Social municipality practicesas part of urban poverty in local governance: Yalova municipality sample
- Tez No: 558532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yoksulluk insanların yaşamlarını idame ettirmeleri için gereken askeri şartların sağlanamaması halidir. Göç, ırkçılık, krizler, ayrışma gibi birçok faktör yoksulluğa sebep olmakta ve ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bu doğrultuda şekillenmektedir. Kentsel yoksulluğun önlenmesinde birilcil kuruluşlar yerel yönetimlerdir. Bölge halkı ve sivil toplum örgütleri ile yapılacak etkili iletişim ile iş bölümü yapılarak, yoksullara yönelik yapılacak yardımlar, işsizlere iş temini gibi yöntemlerle yoksulluğun önüne geçilebilmektedir. Yoksulluk kısmen hane düzeyindedir. Bu nedenle çok yönlü niteliğini ele almak için titizlikle tasarlanmış çözümlere ihtiyaç vardır. Bu, elbette, temel olarak uzatma hizmetleri sunmak üzere biçimlendirilmiş olan yönetişim yapısının doğası göz önüne alındığında kolay bir taahhüt değildir. Politik olarak yoksulluk, mağdurlarının sosyo-ekonomik ve politik refahını etkileyen evrensel bir olgudur. Yerel, eyalet ve ulusal seviyelerdeki başarılı hükümetler, çeşitli programlar yoluyla yoksulluk sorunuyla mücadelede çaba sarfetmektedirler. Son zamanlarda kentsel yoksullukla yapılan mücadelede yerel yönetimlerin rolünü arttırmıştır. Günümüze baktığımızda yoksullukla ilgili politikaların giderek arttığı ve özellikle yoksulluğun sebeplerinin ne olduğu, onunla nasıl mücadele edildiği ve edilmesi gerektiği gibi konular üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Küreselleşme, yerelleşme, Avrupa Birliğine uyum gibi değişimler kamu yönetiminde saydamlığı, halkın katılımını, demokratik yönetim ilkelerini gerekli kıldığından yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletilmesi konusu gündeme gelmiştir. Merkezi yönetimin yanında, yerel halka daha yakın olan yerel yönetimlerin, yoksullukla ilgili üzerine düşen sorumluluğun da arttığı görülmektedir. Genel politikaların yanı sıra yerel politikaların önemi artmıştır. Bundan dolayı yerel yönetim birimi olan belediyelere bu konuda önemli işler düşmektedir. Bu çalışmada Yalova Belediyesi tarafından kentsel yoksullukla mücadele bağlamında gerçekleştirilen sosyal belediyecilik uygulamalarının betimsel analizinin yapılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda belediyenin faaliyet raporları ve resmi verileri sınıflandırılarak basit tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca Belediyenin Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünde görev yapan dört sosyal çalışmacı ile araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış Görüşme Formu ile elde edilen veriler nitel araştırma teknikleri ile değerlendirilerek elde edilen bulgular üçüncü bölümde sunulmuşt
Özet (Çeviri)
Poverty is the situation in which people do not have the necessary military conditions to maintain their lives. Many factors such as migration, racism, crises and segregation lead to poverty and the development levels of countries are shaped in this direction. In the prevention of urban poverty, the primary institutions are local governments. With the help of effective communication with the local people and non-governmental organizations, the division of labor can be prevented by methods such as assistance to the poor, and employment to the unemployed. Poverty is partly at household level. For this reason, meticulously designed household solutions are needed to address its versatile quality. This is, of course, not an easy commitment, given the nature of the governance structure, which is basically formatted to provide extension services. Politically, poverty is a universal phenomenon affecting the socio-economic and political well-being of its victims. Successful governments at local, state and national levels are struggling to combat poverty through various programs. Recently, the role of local governments in the fight against urban poverty has increased. When we look at the present day, the policies on poverty have increased and the studies on the causes of poverty, how to fight it and how to deal with it have increased. Globalization, decentralization and adaptation to the European Union have brought up the issue of expanding the powers of local governments, as transparency in public administration, public participation and democratic governance principles are required. In addition to the central government, it is seen that the local administrations, which are closer to the local people, have also increased their responsibility for poverty. The importance of local policies as well as general policies has increased. Therefore, the municipalities which are the local government units have important works in this regard. In this study, it is aimed to make descriptive analysis of ocial municipality practices carried out by Yalova Municipality in the context of combating urban poverty. In this context,the activity reports and official data of municipality are calassified and presented in simple tables. In addition the data obtained through the semi-scructured interview form by four social workers working in Women's and family service directorate of the municipality and researcher was evaluated with qualitative research techniques and findings were presented in the third section.