Mahalli idarelerin kent yoksulluğu ile mücadelesi; Çanakkale Belediyesi örneği
Struggle of local governments with urban poverty; Çanakkale Municipality example
  1. Tez No: 740936
  2. Yazar: TURGUT KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TANJU AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya'da insan nüfusunun büyük bir çoğunluğu kentlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Kentlerde yaşanan bu yoğun durum yoksulluk gibi sorunları ortaya çıkartmıştır. Yoksulluğun birçok boyutu olmaktadır. Bu bağlamda kentlerde yaşanan olumsuz nüfus artışları, istihdam eksiklikleri, hizmete ulaşım zorluğu gibi durumlar kent yoksulluğunu ortaya çıkartmaktadır. Hem ulusal hem yerel düzeyde mücadele verilen kent yoksulluğu olgusuna karşı devletler birçok çaba içine girmişlerdir. Yoksulluk olgusu bazı durumlarda ülke sınırlarının dışına çıkıp küresel hal almaktadır. Araştırmanın ilk kısmında yoksulluk, kavramsal çerçevede ele alınmış; yoksulluk çeşitleri, yoksulluğa neden olan durumlar, yoksulluğun getirdiği sonuçlar ve yoksulluk teorileri açıklanmıştır. İkinci kısımda Dünya'da ve Türkiye'de yoksulluğun tarihi incelenmiş ve sosyal belediyecilik anlayışı ile yoksullukla mücadeleye değinilmiştir. Üçüncü kısımda ise mahalli idarelerin kentsel yoksullukla mücadelesi Çanakkale ili ölçeğinde değerlendirilmiştir. Çanakkale ilinin ülke tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Adını 1. Dünya Savaşı sahnesinde geçirmiş olan bu topraklar, kanla kazanılmış bir zaferin yeridir. Bu durum şehrin turizmine katkı sağlamaktadır. Çanakkale ili transit şehirler statüsünde bulunduğundan göçte alabilmektedir. Bu bağlamda kentte yoksulluk ile yapılan araştırmaların az olduğu düşüncesi, gerçekleştirilen araştırmanın bu alanda fayda sağlayacağını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The vast majority of the human population in the world lives in cities. This intense situation in cities has created problems such as poverty. There are many dimensions of poverty. In this context, negative population increases, employment shortages and difficulty accessing services in cities reveal urban poverty. States have made many efforts against the phenomenon of urban poverty, which is struggled at both national and local levels. In some cases, the phenomenon of poverty goes beyond the country's borders and becomes global. In the first part of the research, poverty was discussed in a conceptual framework; types of poverty, situations that cause poverty, consequences of poverty and theories of poverty are explained. In the second part, the history of poverty in the world and Turkey is examined and the concept of social municipality and the fight against poverty are discussed. In the third part, the struggle of local authorities against urban poverty was evaluated on the scale of Canakkale province. Canakkale province has a very important place in the history of the country. It's called 1. This land, which has been spent on the Stage of World War II, is the site of a victory won by blood. This situation contributes to the tourism of the city. Since Canakkale province has transit cities status, it can take it in migration. In this context, the idea that poverty research is scarce in the city has made it thought that the research carried out will benefit in this field.