Sosyal politika açısından belediyeler ve sosyal belediyecilik
Municipalities in terms of social policy and social municipalitism
- Tez No: 387905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'nin yönetim yapısı içerisinde yerel yönetim birimlerinin en önemli parçası olarak çalışan belediyeler kurulduğu günden bu tarafa değişik evrelerden geçerek günümüze kadar gelmiştir. Tanzimat döneminde kentin yol, kaldırım, çöp, vb hizmetlerini yerine getirmek amacıyla kurulan belediyeler günümüzde sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim ve sağlık gibi birçok yeni alanda hizmetlerine devam etmektedir. Belediyelerin yol, su, kanalizasyon, park, temizlik gibi klasik kentsel altyapı ve teknik hizmetler dışında yükümlük ve sorumlulukları her geçen gün artmaktadır.Türkiye'de artan kentsel nüfus ve beraberinde ortaya çıkan işsizlik, yoksulluk, yaşlanma, kültürel uyum vb. sosyal sorunlar belediyelerin sosyal alanda sorumluluklarını artırmıştır. Merkezi yönetimin sosyal politika alanında yetersizliği, yeni çıkartılan yerel yönetim kanunlarında belediyelere yüklenen sosyal sorumluluklar yerel yönetimleri bu alanda aktif olmaya zorlamaktadır. Bu kapsamda yerelleşme, yerel yönetim vb kavramların sıkça kullanıldığı günümüzde yerel sürdürülebilir kalkınma, sosyal belediyecilik, kentlilik bilincinin oluşturulması gibi kavram, söylem ve politikalar araştırmacıların ilgisini çekmekte ve bu alanda önemli çalışmalar yapılmaktadır.Kentsel yoksulluk, gecekondulaşma, işsizlik vb birçok sorun 1990lı yıllardan itibaren kentte yerel yönetimleri ve özellikle belediyeleri yeni bir yönetim anlayışına mecbur bırakmıştır. Türkiye'de belediyelerde sosyal refah ve sosyal politika alanında 1990'lı yıllarda başlayan süreç artık sadece büyükşehirlerde değil tüm belediyelerde imkânları nispetinde devam etmektedir.Bu çalışmada sosyal ve kültürel alanda dinamik bir aktör olarak belediyelerin yaptıkları çalışmalar incelenecektir. Bu bağlamda sosyal politikaların küresel ölçekte ortaya çıkışından bahsedilerek, Türkiye'de sosyal politika, sosyal belediyecilik, belediyelerin kültürel alanda yapmış oldukları çalışmaların neler olduğu araştırılacaktır. Yapılan bu araştırmanın sonucu olarak sosyal belediyecilik uygulamalarının temel sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Management structure in Turkey as the most important part of local government employees municipalities in different stages since its inception, has come to this party. The Tanzimat period, the city's roads, sidewalks, garbage, etc. was established to bring services to municipalities instead of today, social, cultural, economic, educational and health services in many new areas is continuing. Municipalities, roads, water, sewage, parking, cleaning, such as liability and responsibilities outside of traditional urban infrastructure and technical services is increasing every day.In our country, along with the growing urban population and the resulting unemployment, poverty, aging, cultural harmony and so on. Social problems have increased the responsibilities of the municipalities in the social field. Lack of central administration in the field of social policy, issued a new local government laws uploaded to the social responsibilities of the municipalities forcing local governments to be active in this field. In this context, decentralization, local government and so the concepts used frequently today,“local sustainable development”,“ social municipality ”,“ increasing the awareness of citizenship, such as ”concepts, discourses and policies that attract the attention of researchers and done significant work in this area.Urban poverty, squatters, unemployment, etc. Beginning in the 1990s many problems especially in urban local governments and municipalities forced to a new understanding of management has left. Municipalities in Turkey in the field of social welfare and social policy process that began in the 1990s is now not only all the municipalities in metropolitan facilities remain in proportion.In this study, a dynamic social and cultural fields, the municipalities do their work as an actor will be examined. In this context, the emergence of social policies, emphasizing on a global scale, in Turkey, social policy, social, municipal, municipalities will be examined in the cultural field studies had been done. As a result of this research is the fundamental social problems of municipal applications and solutions will be put forward.