Soğuk savaş sonrası Çin dış politikasında yumuşak gücün etkileri
The effects of soft power in China's foreign policy after cold war
- Tez No: 558574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Son yıllarda uluslararası alanda siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel ilişkilerde yaşanan çok yönlü değişiklikler dikkat çekmektedir. Değişen şartlar altında Yeni Dünya düzeninin merkezi Asya-Pasifik bölgesine doğru kaymaktadır. Bir zamanların süper gücü SSCB ve şimdinin süper güç adayı Çin gibi iki büyük devleti barındırması bu bölgeyi önemli kılmaktadır. Soğuk Savaş sonrası kurulan Yeni Dünya düzeninde özellikle ekonomik olarak gücünü artıran Çin, aynı gelişmeyi siyasi gücünde de gösterme çabası içindedir. Bu çalışmada, Çin'in değişen dış politikası ve ona etki eden faktörlere değinilerek, özellikle günümüzde uluslararası politikada etkili olmaya başlayan“yumuşak güç”olgusunun Soğuk Savaş sonrası dönemde Çin dış politikasına yansımalarının ele alınması ve yumuşak gücün Çin'in dış politikasındaki etkileri ile birlikte Yeni Dünya düzeninde Çin'in geldiği konumun analizinin yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, multidimensional developments in the political, economic, military and cultural relations in the international area have drawn significant attention. With changing constraints, the center of the“New World Order”has shifted towards the Asia-Pacific region. A once-super power USSR and the current super-power China have made this region particularly important. Increasing its economic power in the New World Order that is formed after the Cold-War, China is trying to demonstrate a similar performance in bolstering its political power. In this work, we would like to look into these changes in China's Foreign Policy. We will analyze the position of China in the New World Order while studying the concept of“Soft Power”a popular tool in the international affairs today and its influence on the China's Foreign Policy.