Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler ile Murathan Mungan'ın Şairin Romanı eserlerinin varoluşçuluk temelinde karşılaştırılması
A comparison on the basis of existentialism between Dostoyevsky's The Brothers Karamazov and Murathan Mungan's the Poet's Novel
- Tez No: 558635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya edebiyatında klasik olarak kabul edilen Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler ile edebiyatımızda kendine has bir dil yaratan Murathan Mungan'ın Şairin Romanı eserlerini varoluşçuluk temelinde karşılaştırmak, tezimizin amacını oluşturmaktadır. Dostoyevski ve Murathan Mungan üzerine bugüne dek birçok çalışma yapılmış ama bu iki yazar karşılaştırılmamıştır. Karamazov Kardeşler ve Şairin Romanı ortak varoluşçu temalar; özgürlük, umut, umutsuzluk, ölüm ölümsüzlük, intihar, yabancılaşma, yalnızlık, din, inanç, hiçlik, boşluk, anlamsızlık bağlamında incelenmiştir. Bu ortak varoluşçu temalar öncelikle varoluşçuluğun önemli temsilcilerinden yola çıkılarak açıklanmış ve eserlerdeki ortak temaların karakterler üzerindeki yansımaları ele alınmıştır. Karakterlerin varoluşçu yönleri ortak başlıklar altında toplanarak, benzerlikleri ve farklılıkları ile incelenmiştir. Sonuç olarak, iki eserde de tespit edilen varoluşçu unsurlar ışığında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to compare on the basis of Existentialism The Brothers Karamazov of Dostoyevsky, an established master of World Literature, with The Poet's Novel of Murathan Mungan, an author of our own literature with a specific personal voice and language. There are lots of studies on Dostoyevsky and lots on Murathan Mungan, but up to the present none of these studies has been about some comparison between the two authors. The Brothers Karamazov and The Poet's Novel are here examined with regard to existentialist themes common for both novels, themes as freedom, hope, despair, death, immortality, suicide, alienation, loneliness, religion, belief, nothingness, emptiness, meaninglessness. As they are reflected on the protagonists of the two novels, these common existentialist themes are treated principally with reference to the main proponents of Existentialism. The existentialist features of the protagonists are gathered under common headings, and similarities and differences between these features are examined. In conclusion, an evaluation has been done in the light of those existentialist elements identified on both novels.