Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin roman kahramanlarında nihilizm
Nihilism in Fyodor Mikhailovich Dostoevsky's fiction characters
- Tez No: 332461
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dostoyevski?nin eserleri üzerinden yapılan bu araştırmanın öncelikli amacı: Felsefi bir kavram olan Nihilizm ile Dostoyevski?nin roman kahramanları arasındaki ilişkiyi anlamlandırmaya çalışmaktır. Bu amaç çerçevesinde öncelikle Nietzsche?nin Nihilizmi içeren düşünceleri kısaca gözden geçirilmiştir. Bu gözden geçirme Dostoyevski?nin romanları üzerinde yapılacak inceleme öncesinde felsefi bir düzen oluşturulmasını sağlamıştır. Dostoyevski?nin eserlerinden Yeraltından Notlar, Cinler ve Karamazov Kardeşler romanları incelenmiştir. Diğer eserlerine ise gerek duyulduğunda başvurulmuştur. Yeraltından Notlar romanının ana karakteri Yeraltı Adamının nihilizmle ilişkisi eserin yazıldığı dönemin düşünsel gelişmelerini de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Edebiyatta ilk nihilist karakter Turgenyev?in Babalar ve Oğullar romanının ana karakteri Bazarov?dur. Bu nedenle Turgenyev?in Babalar ve Oğullar romanı incelenerek Bazarov?un Yer altı Adamı ile karşıtlıkları belirtilmiştir. Cinler romanının karakterlerinden Stavrogin, Krilov ve Şatov incelenmiş ve bu karakterlerin nihilist özellikleri Rusya?nın siyasal ve toplumsal atmosferi göz önünde bulundurularak anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Karamazov Kardeşler romanının Dimitri Karamazov, İvan Karamazov, Aleksey Karamazov, Zosima Dede ve Smerdyakov karakterleri incelenmiştir. Bu karakterlerin Hıristiyan inancı ve Tanrı anlayışıyla bağlantılı olarak Nihilizmle ilişkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise Dostoyevski ve Nietzsche?nin Nihilizme karşı duruşları karşılaştırılarak yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The preferential aim of this research, conducted through the works of Dostoyevsky, is try to make sense of the relationship between Dostoevsky's fiction character and Nihilism which is a philosophical concept. For this purpose, firstly thoughts with Nietzsche?s nihilism are briefly reviewed. This review, prior to an analysis on Dostoevsky's novels, led to the creation of a philosophical order. Among the works of Dostoevsky, From Underground, Demons, and The Brothers Karamazov are examined. In other works are consulted when needed. The main character of Notes From Underground, the underground man?s relation with nihilism is analyzed by intellectual developments of the period are also taken into consideration. In literature, Bazarov, the main character of Turgenev?s Fathers and Sons is the first nihilistic character. For this reason, Turgenev's this novel is analyzed to explain contrasts between Bazarov and the underground man. Of the character of Demons; Stavrogin, Kirillov and Shatov are analyzed, and nihilistic features of them are explained by taking Russian political and social atmosphere of the period into account. Of the character of The Brothers Karamazov; Dimitri Karamazov, İvan Karamazov, Alexei Karamazov, Father Zosima and Smerdyakov are analyzed. Relations of these characters with nihilism are tried to be analyzed connected with understanding of God and the Christian faith. At the conclusion part, Dostoevsky?s and Nietzsche?s conceptions of nihilism are tried to be interpreted by comparing.