The interpretation of dreams in the Brothers Karamazov
Karamazov Kardeşler eserinde rüyaların yorumu
- Tez No: 662498
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Rüya görmek hem gerçeklikte hem de literatürde evrensel ama anlaşılması zor bir olgudur. Rüyaların bilimsel açıklaması, rüya gören kişinin bilinç dışı faliyetlerini ortaya çıkarmakdır. Bu çalışmanın ana odak noktası Psikanaliz ışığında Fyodor Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler adlı eserinde yer alan rüyaların ardındaki anlamları araştırmaktır. Çalışma, Freud'un rüya yorumlama yöntemini ve Kramer'in rüya çeviri metodunu takip eder. Rüya oluşumu ve rüya-çalışma kuramları incelenmiş, rüyalar ile edebiyat arasındaki ilişki, rüyaların edebi ve gizil anlamlarının yanı sıra edebi ve psikolojik işlevleri irdelenmiştir. Bu bağlamda Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler adlı eserindeki rüyaların yorumları üç Karamazov kardeşinin rüyalarının yakın okumasına dayanarak gerçekleşir. Çalışmanın bir sonraki bölümünde çoğunlukla Kramer'in bakış açısıyla bu rüyaların çevirisi üzerinde durulmaktadır. Bu yöntem, rüya görenin çağrışımları gerekli olmadığı için, rüyaların edebi olarak daha objektif bir analizini sağlar. Gizil içeriğin yorumlanması ve rüyaların çevirisi, bu karakterlerin Oedipus kompleksi ile uyumlu olduğunu öne sürer. Bu sebeple, ortaya konan sonuçlar edebi çalışmanın kendisi ile birlikte, karakterlerin ve yazarın daha iyi anlaşılmasına dair iç görüler sunar.
Özet (Çeviri)
Dreaming is a universal yet elusive phenomenon both in reality and in literature. The scientific explanation of dreams is to unveil the unconscious activities of the dreamer. The primary focus of this thesis is to explore the meanings behind the dreams in Fyodor Dostoevsky's The Brothers Karamazov in the light of psychoanalysis. The study follows Freud's method of dream-interpretation and Kramer's method of dream translation. The theories of dream formation and dream-work are examined, and the relationship between dreams and literature are reviewed to investigate the literary and latent meanings as well as the literary and psychological functions of the dreams. In this context, the interpretation of dreams in Dostoevsky's The Brothers Karamazov is accomplished through a close reading of the three Karamazov brothers' dreams. The next major portion of the study focuses on the translation of these dreams on a Kramerian perspective. This method provides a more objective analysis of the literary dreams since the associations of the dreamer are not required. The interpretation of the latent content and the translation of the dreams suggest similar results that are compatible with the Oedipus complexes of these characters. Therefore, the results offer insights to a more comprehensive understanding of the characters and the author along with the literary work itself.