Popüler bilim kitaplarının 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve fenne yönelik tutumlarına etkisi
The effect of popular science books on the 6th grade students' science achievement, retention of science knowledge and attitudes toward science
  1. Tez No: 558643
  2. Yazar: ESRA TOK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmada popüler bilim kitaplarının altıncı sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve fenne yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel desene göre planlanan araştırmanın örneklemini Ankara ilindeki bir devlet ortaokulunun iki sınıfında öğrenim gören toplam 68 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Popüler Bilim Kitabı Değerlendirme Rubriği, Öğrenci Tanıma Anketi, Dolaşım Sistemi Başarı Testi ve Fenne Yönelik Tutum Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin popüler bilim kitapları ve bu kitapların öğretim materyali olarak kullanılmasına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS 16.0 programı ile yapılmış, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda fen dersi kapsamında popüler bilim kitaplarının öğretim materyali olarak kullanılmasının öğrencilerin fen dersi akademik başarısını ve bilgilerinin kalıcılığını artırdığı ve fenne yönelik tutum üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Öğrenciler ayrıca popüler bilim kitapları ve popüler bilim kitaplarının öğretim materyali olarak kullanıldığı etkinlikler hakkında genel olarak olumlu görüş bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of popular science books on sixth grade students' science achievement, retention of science knowledge and attidudes toward science have been investigated. The sample of the quasi-experimental study consisted of 68 students from two classes of a public middle school in Ankara. Data collection tools consisted of Popular Science Books Evaluation Rubric, Student Information Survey, Circulatory System Achievement Test and Test of Science Related Attitudes. At the end of the study an interview form was used to determine experimental group's opinions about the popular science books and the activities which popular science books were used as instructional tools. Quantitative and qualitative data were anayzed by using SPSS 16.0 and content analysis respectively. Results demonstrated that popular science books -as instructional tools- enchanced students' science achievement and retention of science knowledge and had positive effects on attidudes toward science. Students also expressed their positive opinions about the popular science books and the activities which popular science books were used as instructional tools.