The effects of source presentation and test format on recognition memory for item and source
Kaynağın sunumunun ve test formatının kaynak ve tanıma belleği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 558642
  2. Yazar: HİLAL TANYAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaynak izleme, bellek kayıtlarının kökenlerine atfedildiği bir bilişsel süreçtir. Alanyazında, kaynak belleği test formatları, kaynak atfının yanı sıra tanıma belleğini ölçmek için de kullanılmaktadır. Ancak, test formatları ve kaynağın nasıl sunulduğu konusunda standart bir deneysel işlem yolu bulunmamaktadır. Bazı araştırmacıların, bu durumun kaynak atfı esnasında karıştırıcı etki oluşturabileceği hakkındaki uyarılarına rağmen, farklı metotlar birbirlerinin yerine alternatif olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Kaynak izleme süreçlerinin ölçümü ile ilgili endişeleri aydınlatmak adına, bu çalışma kaynak izleme test formatları ve kaynağın sunumunun etkisini aynı deney deseninde incelemeyi amaçlamıştır. İki aşamalı kaynak izleme test formatına kıyasla, tek aşamalı test formatında çeldirici kelimelere karşı daha fazla yanlış alarm ve daha az yanlış kaynak atfı beklenmiştir. Ayrıca, kaynağın karıştırılarak sunulduğu koşula nazaran, kaynağın bloklar halinde sunulduğu koşulda daha az yanlış kaynak atfı ve daha iyi tanıma belleği performansı öngörülmüştür. Planlanan analizlerin sonuçları, deney koşulları arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. Ancak, veri test döngülerine ayrılarak incelendiğinde, ikinci test döngüsü analizi tek aşamalı test formatında, iki aşamalı test formatına göre, çeldirici kelimelere karşı daha çok yanlış alarm olduğunu göstermiştir. Bulgular, kriter değişimine ek olarak kodlama stratejileri ve kaynak bilgisi kullanımı ile ilişkili olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Source monitoring is a cognitive process through which memory records are attributed to their origins. In the literature, source monitoring tasks are used to examine the old/new recognition decisions, as well as decisions for source. However, there is not an agreed on standard for test formats and the way in which source information is presented. In fact, these different methods are used interchangeably despite words of caution from several researchers regarding the confounds they may give rise to when making source attributions. Thus, in order to shed light on the concerns having to do with the measurement of source monitoring processes, the current study aimed to investigate source monitoring test formats and source presentation within the same experimental design. More false alarms for new items and fewer source misattributions were expected for the simultaneous source monitoring test format compared to the sequential source monitoring test format. Furthermore, it was hypothesized that fewer source misattributions and better item recognition would be seen in the blocked source presentation condition relative to the mixed source presentation condition. The results of our planned analyses did not show any significant differences between the conditions. However, when the data was analyzed separately for each test cycle, analyses for the second cycle showed more false alarms for new items in the simultaneous source monitoring test format compared to the sequential source monitoring test format. Findings were discussed in relation to the use of encoding strategies and source cues as well as criterion shifts.