Afet riski altındaki Muratlar Köyü'nde yer değiştirme/ değiştirememe sürecinin incelenmesi
Examination displacement/ non-displacement process of Muratlar Village wiich is under disaster risk
- Tez No: 558667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞEN ONSEKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Afet riski ve köy yerleşimleri ilişkisi açısından, ülkemizde yaşanan afetler öncelikle köyleri etkilemekte, bu durum dayanıksız malzemelerle, plansız şekilde inşa edilen köy konutlarının zarar görmesine neden olmaktadır. Tez çalışmasına konu olan Muratlar Köyü, 1980-90 yılları arasında önce heyelan bölgesi olarak görülmüş, daha sonra kaya düşme riskinin yüksek olmasından dolayı, köyün taşınmasına karar verilmiştir. Köyü bulunduğu yerin 1 km doğusuna taşımak için proje başlatılarak, yeni yerleşim yeri için 15 adet betonarme konut inşa edilmiş, ancak köyün yer değiştirme süreci tamamlanamamıştır. Bu durum köy halkının büyük bir kısmının eski köyde, az bir kısmının da yeni köyde yaşamasına neden olmuştur. Çalışmanın amacı, afet riski altındaki Muratlar Köyü'nde yer değiştirme/değiştirememe sürecini neden ve belirleyicileriyle inceleyerek, benzer alanlarda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları için, izlenecek yolu ve olası çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak benzer projelerin varlığı incelenmiştir. Alan araştırmasında, nitel araştırma yöntemlerinden görüşme (mülakat) tekniği kullanılarak, köy sakinleri (15'i eski köy, 8'i yeni köy) ile mülakat yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, afet riski ve kentsel dönüşüm ilişkisi açısından köylerinde, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında ele alınması gerektiği, benzer projelerde devletin, yerel yönetimlerin proje sürecine müdahale ederek ve köy sakinlerininde katılımını sağlayarak, projelerin tamamlanması gerektiğine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disaster risk and village settlements of the relationship between experienced disasters in our country first affect in the villages, this situation unplanned materials and construction with causes damage to village houses. In the thesis study, Muratlar Village; was first a landslide area in 1980-90 and high risk of rock fall, it was decided to moved to the village. The project was started village moved to 1 km eastern side and 15 reinforced concrete houses were built for the new settlement, but the displacement process village is unfinished. This situation caused of a lot of villagers lived the old village, some of the villagers live a new village. The purpose of this project, is to determine the way to be followed for the urban generation studies to be carried out in similar areas by examining the displacement/non-displacement process together with factors, causes and determinants and propose possible solutions in the Muratlar Village under the risk of disaster. In this study, firstly the literature review similar projects were examined. In the research of the thesis; qualitative research is selected as the method in interview technique with village residents (15 old, 8 new) were interpreted by using interview descriptive analysis method. As a result of the study, disaster risk and urban regeneration relationship, it has been concluded that the urban regeneration projects of the state, local governments should intervention in the project process and also the villagers residents should be finished