Gazi Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde gerçekleşen endometrial örneklemelerin endikasyonları, histopatolojik dağılımları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
An evaluation of endometrial sampling procedures, their corresponding ındications, histopathological distributions and affecting factors in women presenting at Gazi University Hospital during the years 2006-2011
- Tez No: 301343
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Endometrial örnekleme jinekoloji kliniklerinde en sık yapılan girişimlerden birisidir. Histopatolojik tanı elde etmek amacıyla yapıldığı gibi terapötik amaçlarla da yapılmaktadır. Endikasyonu ne olursa olsun, temel hedef hastaların endometrial patolojilere göre triajının sağlanması ve her hastaya özgü uygun tedavi ve takip şemasını oluşturmaktır. Bu çalışmanın amacı farklı klinik tablolarla başvuran, farklı yaş gruplarındaki kadınlara yapılan endometrial örnekleme tiplerinin histopatolojik sonuçlarını sunmak ve bu sonuçları yaş gruplarına, semptomatik olup olmadıklarına ve TvUSG endometrial kalınlıklarına göre karşılaştırmaktır.Mayıs 2006 ile Mayıs 2011 yılları arasında endometriumu örnekelen hastaların demografik verileri, başvuru şekilleri yapılan işlemler ve elde edilen histopatolojik sonuçlar retrospektif olarak analiz edilmiştir.İncelenen 1646 hastada, 1217'si premenopozaldi. Premenopozal hastalar arasında en sık görülen endometrial patoloji endometrial polipti (%33.3). Dokuz premenopozal hastada endometrial karsinom saptanmıştır (%0.7). Bu hastaların endometrial kalınlıkları benign sonuçlar elde eden hastalara gore daha kalındı (p=0.001). Premenopozal kadınlarda, endometrial premalign ve malign lezyonları saptama ultrasonografik endometrium sınır değeri %51.8 sensitivite ve %40 spesifite ile 10.05mm olarak saptanmıştır. Endometrial kanser için risk faktörü taşıyanlar, persistan anormal uterin kanaması olanlar ve medikal tedaviye yanıt göstermeyen hastalar haricinde, 42.5 yaşın üzerindeki premenopozal kadınlarda endometrial örnekleme yapılması önerilebilir. Premenopozal hastalarda endometrial karsinom gelişme riski antilipidemik ajanların, oral antidiabetik ve insulin kullanımıyla anlamlı ölçüde azamaktadır.Incelenen postmenopozal kadınlarda endometrial atrofi görülme sıklığı %23.1, malignite sıklığı ise %9.8'di. Hiperplazi ve kanser tanısaı alan hastaların çoğu başvuru sırasında semptomatikti. Endometrial karsinomu saptanan hastaların transvajinal ultrasonografiyle ölçülen endometrium kalınlıkları, benign sonuçlar elde eden hastalara göre daha kalındı (p=0.001). Malignite sıklığının arttığı sınır endometrial kalınlık değeri ise 7.05mm olarak saptanmıştır.Endometrial hiperplazi ve karsinomun, premenopozal ve postmenopozal hastalarda görülme riskini belirleyecek, hastanın bireysel özelliklerini ve ultrasonografik görüntüsünü kombine edebilen bir risk modelinin oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometrial sampling is one of the most frequently undertaken procedures in modern day gynaecological settings. It may performed as a means of obtaining histopathological tissue samples, however in some cases its considered as therapeutic approach. Whatever the indication is, its? major goal is rule out malignancy, and to establish a patient specific approach for therapy and follow up. The aim of this study is to evaluate the endometrial sampling indications and outcomes of women in various age groups, and to compare these results according to their ages, symptoms and ultrasonographically measured endometrial thicknesses.Demographic data, clinical presentations, various endometrial sampling procedures undertaken were collected from the hospital database between May 2006 and May 2011. The histopathological results were then analyzed in a retrospective fashion.Amongst the 1646 patients recruited, 1217 were classed as premenopausal. The endometrial pathology most frequently seen in this group was endometrial polyps (33.3%). Nine premenopausal women were diagnosed with endometrial cancer (0.7%). In comparison with premenopausal women with benign pathology, the patients with cancer had a significantly thicker endometrium on ultrasound (p=0.001). The ultrasonographic endometrial cut off value for endometrial hyperplasia and carcinoma was 10.05mm (51.8% sensitivity and 40% specificity). The age cut off for endometrial sampling was found to be 42.5 years. Therefore we recommend endometrial sampling without a trial of medical therapy in women over this age presenting with abnormal uterine bleeding, regardless of their known risks for endometrial carcinoma. Logistic regression analysis of premenopausal women showed a significant decrease in risk of endometrial malignancy with use of antilipidemic agents, oral antidiabetic medication and insulin.Amongst the postmenopausal women endometrial atrophy was the most frequent histopathological finding (23.1%), while the diagnosis of endometrial cancer was established in 9.8% of the patients. Most of the women with hyperplasia and cancer were symptomatic at presentation. The mean endometrial thickness of patients with a diagnosis of endometrial carcinoma was significantly thicker when compared to those with a benign result (p=0.001). The cut off ultrasonographic endometrial thickness for postmenopausal premalignancy and malignancy was 7.05mm.A model combining individual risks along with ultrasonographic appearance and endometrial thickness is warranted to perform a risk analysis for pre- and postmenopausal endometrial malignancy.