Lesepsiyen bir karides türü Melicertus hathor (Burkenroad, 1959)'un Antalya Körfezi'ndeki üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determine reproductive aspects of a lessepsian shrimpspecies Melicertus hathor, (Burkenroad, 1959)in the Gulf of Antalya
  1. Tez No: 558674
  2. Yazar: HANDE KAZANCI IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZVAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, Akdeniz'de ilk kaydı 1999 yılında İsrailli Araştırmacı Bella GALIL tarafından verilen lesepsiyen Karides Melicertus hathor (Burkenroad, 1959)'un bazı üreme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu karides Akdeniz'de ilk görülmesinden bu yana dağılımını hızlı bir şekilde genişletmiş ve 2010 yılından bu yana İsrail, Suriye, Kıbrıs ve Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında sıkça görülen bir karides türü haline gelmiştir. Araştırmada, M. hathor örnekleri, aylık periyotlarla, fanyalı ağlar yardımıyla, Antalya Beldibi-Göynük ile Lara – Side kıyıları arasındaki bölgeden toplanmıştır. Çalışma sonucunda toplam 296 adet erkek, 280 adet dişi birey toplam 576 adet birey örneklenmiştir. Cinsiyet tayini karideslerde bulunan petasma, thelycumun varlığına göre yapılmıştır. Ayrıca, dişi bireylerde üreme döneminin belirlenmesinde, gonad olgunluk evreleri ve gonadosomatik indeks eşitliklerinden (GSI) faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda; Yumurta çapları minimum 170 μm ile maksimum 650 μm arasında değiştiği belirlenmiştir. Dişi bireylerin aylık GSİ değerleri incelendiğinde, GSİ dağılımı 1,97 (Şubat) ile 7,03 (Aralık) değerleri arasında değiştiği ve ortalama değer ise 4,50 ± 1,7 tespit edilmiştir. Gonadosomatik indeksin şubat ve Mart aylarında en düşük seviyede görülürken Nisan – Aralık ayları arasında sürekli olarak arttığı belirlenmiştir. Elde edilen bu verilere dayanarak M. hathor'un dişi, Ülkemiz, Antalya Körfezi kıyılarında uzun bir üreme periyoduna sahip olduğu fakat en fazla üremenin Ekim – Aralık ayları arasındaki dönemde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Gonad evresi III ve IV olan bireylerin boyları ölçülmüş ve sonuçta bu karideste ilk üreme boyu 16 cm olarak bulunmuştur. Bu çalışma, M. hathor türünün üremesi ile ilgili Akdeniz'de yapılan ilk çalışma olduğundan; buradan elde edilen sonuçların ileride aynı tür ile yapılacak çalışmalara altyapı oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some reproductive aspects of lessepsian Shrimp, Melicertus hathor (Burkenroad, 1959), which was reported by the Israeli Researcher Bella GALIL in 1999. M. hathor has expanded its distribution in the Mediterranean since 2010; It is became a common shrimp species in the Mediterranean coast of Israel, Syria, Cyprus and Turkey. In this study, M. hathor samples were collected, monthly, from Beldibi - Göynük and Lara-Side coasts by trammel nets. As a result of the study, a total of 576 individuals, 296 male and 280 female, were sampled. Shrimps were distinguished in terms of sex, via macroscopic control seen petasma on the male and thelycum on the female. Gonad maturity stages and gonadosomatic index were used to determine reproductive period for females. In regards to Gonadosomatic index and gonad developments, it was determined that reproduction season was distributed between June and September. Diameters of eggs range were calculated as minimum 170 μm and maximum 260 μm. When the monthly GSI values of female individuals were analyzed, the GSI distribution ranged between 1.97 (February) and 7.03 (December) and the mean value was 4.50 ± 1.7. Gonadosomatic index was found the lowest in February and March; It was determined that it is increased continuously between April and December. Based on these data, it was determined that M. hathor had a long reproduction period on the coasts of Antalya. The most intense growth was observed between October and December. Shrimp individuals which are at the gonadal stage III and IV was measured and as a result, the first breeding length was calculated as 16 cm. This study is the first study on the biology reproduction of M. hathor type in the Mediterranean; it is thought that the results obtained from this study will provide a basis for future studies. KEYWORDS: Melicertus hathor, reproductive, first maturity length, spawning season, eggs diameter, number of eggs, Gulf of Antalya.