Design of burner test rig to determine the effect of environmental conditions on jet engine components
Jet motoru parçalarına çevresel koşulların etkilerini belirlemek amacıyla hazırlanan test düzeneği tasarımı
- Tez No: 558725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Atmosferik Yakıcı Rig Sistemi, yüksek sıcaklığa maruz kalan Jet Motor parçalarında seçilen malzeme ve kaplamaların uygulanabilirliğini doğrulamak amacıyla tasarlanmıştır. Geçmiş çalışmalara göre, yüksek sıcaklık ve korozif çevresel çalışma koşullarındaki motor parçaları, aşınma, sürtünme korozyonu, sıcak korozyon ve erozyon ile motor parçalarına zarar verebilir. Parçanın tribolojisini değiştirerek, yüzeylerin pürüzlenmesine veya aşınmasına, tane sınırlarında atakların meydana gelmesine, lokal çukur korozyonlar oluşturmasına ve kontrol edilemeyen bir oksit tabakasının tüm parça yüzeyinde oluşmasına sebep olabildiği için, çevresel koşulların etkilerinin öngörülmesi ve kontrol altında tutulması, ileri zamanlardaki tasarım ve parça ömür değerlendirmeleri için kritiktir. Atmosferik Yakıcı Rig, motor çevresel koşullarını temsil eden, karışım sıcak gaz içeren bir yanma odasıdır.Test, yakıt yakan bir yanma odası içerisinde yapılır ve numuneler, yakıcının egzoz gazlarının önüne yerleştirilir. Aynı zamanda, sıcaklık, zaman, gaz akışı ve diğer bileşenler kontrol altında tutulan değişkenlerdir. Bir Jet parçasının korozyona uğrayıp uğramayacağı, çevresel koşulların şiddetine bağlıdır. Atmosferik Yakıcı Rig, çevresel koşulları yansıtabilmeli ve bu çevresel koşullar ayarlanabilir olmalıdır. Sıcaklık, Basınç, Hava Hızı, Yakıt Tipi, Tuz Tedariği, Hava/Yakıt Oranı, Termal Döngü ve Numune Özellikleri test değişkenleridir. Bu değişkenlerin kontrolü ve görüntülenmesi, doğru bir test yapılması için gereklidir. Jet motoru çalışma koşullarını temsil edebilmesi için, Yakıcı Rig deney tasarımları, belli değişken aralıklarında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atmospheric Burner Rig system is designed to validate the applicability of Jet Engine Component Materials and Coatings exposed to high temperature. Studies have showed that high temperature and corrosive environmental working conditions may harm the engine components, resulting in wearing, fretting, hot corrosion and erosion. Changing the part tribology by degrading and/or roughening surface, attacking at the grain boundaries, causing local pitting or forming an uncontrollable oxidation layer all over the part surface, it is requested to predict and control the environmental conditions for further design and determination of component lifespan. Designed burner rig is a combustion chamber generating a hot gas consisting of mixing, flow and chemistry that represents the engine environmental conditions. The test is conducted in a fuel burning chamber and specimens are subjected to exhaust gases of the burner, while controlling the variables such as time, temperature, gas flow and constituents. Whether a Jet component will observe any corrosion depends on the severity of environmental conditions. The environmental conditions should be attainable and adjustable in Burner Rig Test. Temperature, Pressure, Air Velocity, Fuel Type, Salt Supply, Air/Fuel Ratio, Thermal Cycling and Specimen Properties are testing variables. Control and monitoring of such variables are essential to perform an accurate testing. According to the engine operating conditions and representing Burner Rig experiment designs, DOE is prepared in a range of variables.