Polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmleri ile Candida'ların tür tanısı
Polymerase chain reaction and restriction fragment length polymorphisms with diagnosis of Candida
- Tez No: 558726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tür düzeyinde tanı maya mantarlarının virülansı ile ilişkilendirebilmesi için geniş bir popülasyonda moleküler temelli testler ile çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Direnç geliştirebilme özelliğine sahip ve sistemik hastalık etkeni olarak son yıllarda etken olarak çok sık karşılaşılan Candida cinsi maya mantarının tür düzeyinde tanımlanması, mikroorganizmanı virülansı, bulaşması ve ilaç direnç gelişimi hakkında araştırmalara ilgiyi arttırmıştır. Bu çalışmada, laboratuvarlarımızın kültür kolleksiyonunda çeşitli klinik örneklerden izole edilen Candida cinsi maya mantarının tür düzeyinde moleküler yöntemlerle tanımlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to be able to associate the yeast fungus with virulence in species-level diagnosis, studies with molecular-based tests are needed in a large population. The identification of Candida genus yeast, which is a frequent cause of systemic disease as a systemic disease agent, has increased the interest in research on the microorganism virulence, contamination and the development of drug resistance. In this study, it is aimed to define Candida genus yeast fungus isolated from various clinical specimens by using molecular methods in the culture collection of our laboratories