Milli parklarda özel mülkiyete getirilen kısıtlara bir çözüm önerisi: Nene Hatun Tarihi Milli Parkı örneği
A solution proposal for limitation of personal property in national parks: A Nene Hatun Historical National Park example
- Tez No: 558796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Milli parklar doğal, kültürel ve tarihi mozaiği bir arada yaşatan, kaynak değerlere sahip korunması mutlak olan alanlardır. Ancak kaynak değerler bazı milli parklarda özel mülkiyet alanlarında kalmaktadırlar. Nene Hatun Tarihi Milli Parkı içerisinde barındırdığı özel mülkiyetler sebebiyle, koruma stratejilerinin başarılı bir şekilde uygulanamadığı, özel mülkiyet sahiplerinin plan hükümleri gereğince imar haklarından yaralanamadığı bir korunan alan durumundadır. Bu tez çalışmasının amacı, kamulaştırma dışında herhangi bir çözüm getirilemeyen Nene Hatun Tarihi Milli Parkı özel mülkiyet sorununa bir çözüm önerisinde bulunmaktır. Çalışma kapsamında milli park içerisinde bulunan Hassas Koruma Bölgesi içerisinde tespit edilen“gönderen bölge”özel mülkiyetlerinin sorunsuz bir şekilde“Hilalkent alan bölge”ye aktarılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda literatürdeki alan koruma araçları, İmar Hakları Transferi (İHT) uygulaması yurtdışı örnekleri incelenmiş olup, Doğa Koruma ve Milli Parklar personeli ve Şehitler Mahallesi sakinleri ile görüşülmüş, kendilerine anket uygulaması yapılmıştır. Ayrıca,“gönderen ve alan bölge”mevcut durumları, imar durumları ve analizleri irdelenmiştir. Çalışma kapsamında özel mülkiyetler için 2873 sayılı Milli Parklar kanununda belirtilen“kamulaştırma”ifadesine farklı bir bakış açısı getirilerek, milli parklardaki özel mülkiyet kısıtlarına çözüm olacak İmar Hakları Transferi (İHT) yöntemiyle değer katılması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
National parks are natural, cultural and historical mosaic coexistence. However, the source values remain in the areas of personal property in some national parks. Nene Hatun Historical National Park is a protected area where the protection strategies cannot be implemented successfully due to the personal properties it contains, and the owners of private owners cannot benefit from the rights of development under the provisions of the plan. Our aim is to propose a solution to the problem of personal property in Nene Hatun Historical National Park which cannot be solved except for expropriation. Within the scope of the study, it is aimed to transfer the personal property of the“sending zone”which is determined within the Sensitive Protection Region within the national park to the "Hilalkent area en. In line with this goal, the field protection tools in the literature, UAV application samples were examined and the Nature Protection and National Parks personnel and the inhabitants of Şehitler Neighborhood were interviewed. In addition, the current status of the elen sending and receiving zone ve, the zoning conditions and analyzes were examined. Within the scope of the study, a different perspective on aki expropriation aki is stated in the National Parks Law No. 2873 and it is intended to add value to the UAA method to solve the private property constraints in national parks.