Atasu barajı (Trabzon) göl alanında meydana gelecek olası bir heyelan nedenli su dalga modellemesi
A possible landslide induced water wave modeling in Atasu dam(Trabzon) reservoir area
  1. Tez No: 558802
  2. Yazar: SALİHA MARAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Atasu Barajı (Trabzon) baraj yeri göl alanında meydana gelmesi muhtemel bir heyelan sonucu oluşabilecek dalga modellemesinin incelenmesi amacıyla arazi çalışmaları, laboratuvar deneyleri ve ampirik ilişkilerden yararlanarak dalga modellemesi yapılmıştır. Bu amaçla, baraj göl alanında daha önceden varlığı belirlenmiş ancak mevcut durumda duraylı olarak görülen bir heyelan alanı dikkate alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında zeminin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Zemin numuneleri üzerinde yapılan elek analizi sonuçları uyarınca elde edilen dane boyu dağılımlarına göre zeminin %6-8 arasında çakıl, %32-40 arası kum, %52-62 arası kil boyutu malzemelerden oluştuğunu belirlenmiştir. Likit limit değerleri %35-47 ve plastisite indisinin de %17-27 arasında olduğu tespit edilmiştir. Kohezyon (c) değeri 0,76 kg/cm2 ve içsel sürtünme açısı (Q) 70 olarak elde edilmiştir. Çalışma kapsamında dikkate alınan heyelan kütlesinin, saha ve laboratuvar verileri kullanılarak iki boyutlu (2B) limit denge analizi yaklaşımı yardımıyla Rocscience firmasına ait Slide 5.0 yazılımı kullanılarak duraylılık analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında ampirik ilişkiler kullanılarak göl alanında meydana gelmesi olası su dalgasına yönelik tahmin modellemesi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda elde edilen sonuçlara göre: dalga hızı 57,77 ms-1, ortalama dalga yüksekliği 27,59 m, ortalama dalga hızı 35,91 ms-1, ortalama dalga yüksekliği 84,85 m olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the wave modeling which may occur as a result of a landslide likely to occur in Atasu Dam (Trabzon) dam site lake area, wave modeling was made by taking advantage of field studies, laboratory experiments and empirical relations. For this purpose, a landslide area which has been previously determined in the reservoir area but which has been stagnant in the present situation has been taken into consideration. According to the results of the sieve analysis performed on the soil samples, it was determined that the ground consisted of 6-8% gravel, 32-40% sand and 52-62% clay size materials. Liquid limit values were found to be between 35-47% and plasticity index was between 17-27%. The cohesion (c) value was 0.76 kg / cm2 and the internal friction angle (Q) was 70. In the context of the study, stability analysis was performed by using Rockscience Slide 5.0 slope stability software with the help of two-dimensional (2D) limit balance analysis approach by using field and laboratory data. In the scope of the study, empirical relations which are accepted in the related literature were used and estimation modeling was made for the water wave which may occur in the lake area. According to the results obtained: Wave velocity 57,77 ms-1, mean wave height 27,59 m, mean wave speed 35,91 ms-1, mean wave height 84,85 m.