İletim hatları ve metamalzemeler kullanılarak legal–illegal benzin ve mazot ayrıştırılması
Detection of adulteration in gasoline and diesel based transmission line metamaterial sensors
  1. Tez No: 558838
  2. Yazar: AHMET TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde sensör uygulamaları birçok alanda çeşitlilik göstermektedir. Özellikle son yıllarda birçok yeni sensör uygulamaları ortaya konulmaktadır. Bu yeni sensör uygulama tekniklerinden biri de iletim hattı tabanlı metamalzeme sensör yapılarıdır. Metamalzeme yapılarının en önemli özelliği ise aynı anda negatif kırılma indisi, dielektrik sabiti ve manyetik geçirgenlik değerine sahip olmasıdır. Bu tez çalışmasında iletim hattı metamalzeme yapısına uygun mikrodalga sensör tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan yapı mazot ve benzinde var olan hileleri tespit etmek amacıyla tasarımlanmıştır. Öncelikle elde edilen numunelerin dielektrik sabiti değerleri labaratuvar ortamında prob kit yardımıyla ölçülmüştür. Ölçülen bu değerlere uygun en iyi hassaslıkta sensör yapısı tasarlanıp her bir numune için ayrı ayrı S_12(iletim) parametreleri değerlendirilmiştir. Uygun hassaslıkta sensör yapısı ortaya konulduktan sonra labaratuvar ortamında sensör üretimi LPKF E33 cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Son olarakta Network Analyzer cihazı ile deneysel ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sensor applications vary in many areas. In recent years, many new sensor applications have been introduced. One of these new sensor application techniques is the transmission line based metamaterial sensor structures. The most important feature of the metamaterial structures is that they have a negative refractive index, dielectric constant and magnetic permeability. In this thesis, microwave sensors design which is suitable for transmission line metamaterial structure has been realized. The designed structure is designed to detect tricks in diesel and gasoline. Firstly, the dielectric constant values of the obtained samples were measured by means of the probe kit in the laboratory environment. The sensors structure is designed with the best sensitivity for these measured values and S_12(transmission) parameters are evaluated for each sample separately. The sensors structure was manufactured in the laboratory environment with LPKF E33 device after the sensors structure has been determined with appropriate precision. Finally, the Network Analyzer device has been employed to realize experimental measurements.