Şekere duyarlı boronik asit bazlı polimerik partiküllerin sentezi ve boya salımı
Synthesis of sugar-sensitive boronic acid-based polymeric particles and dye release
- Tez No: 558882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında diyabet hastalığında ilaç salınımında kullanılabilecek şekere duyarlı polimerik partiküller sentezlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 4-vinilfenil boronik asit kullanılarak boronik asit bazlı bir çapraz bağlayıcı sentezlenmiş ve CRX-3 olarak adlandırılmıştır. Çapraz bağlayıcının oluşumu hidrojen nükleer manyetik rezonans (1H-NMR) ve fourier dönüşüm infrared spektroskopisi (FTIR) analiz yöntemleri ile doğrulanmıştır. Daha sonra bu CRX-3 çapraz bağlayıcı ve DEGMA/PEGMA monomerleri kullanılarak şekere duyarlı polimerik partiküller sentezlenmiştir. PEGMA kullanılarak üretilen nanopartiküllerin ortalama hidrodinamik çapı, dinamik ışık şaçılımı (DLS) cihazı ile 184,4 nm ve çok dağılımlılık belirteci (PDI) 0,247 olarak ölçülmüştür. Aynı nanopartiküller morfoloji ve boyut açısından geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile de incelenmiştir. Sentezlenen nanoparçacıklara boya (Rodamin B) yüklemesi yapıldıktan sonra ortama eklenen şeker yapılı moleküllerin (glikoz/fruktoz) etkisiyle boya salımı ultraviyole ve görünür ışık absorbsiyon (UV-Vis) spektrofotometresi ile takip edilmiş ve fruktoz varlığında toplamda %39 boya salımı gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a boronic acid based crosslinker was synthesized using 4-vinylphenyl boronic acid and named CRX-3. Cross linker generation was confirmed by 1H-nuclear magnetic resonance (1H-NMR) and Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analysis methods. Then, sugar-sensitive polymeric particles were synthesized using these CRX-3 crosslinkers and DEGMA / PEGMA monomers. The average hydrodynamic diameter of nanoparticles produced using PEGMA and was measured 184.4 nm and 0.247, by dynamic light scattering (DLS) and polydispersity index (PDI), respectively. The same nanoparticles were also examined in terms of morphology and size by transmission electron microscopy (TEM). After the dye (Rhodamine B) was loaded on the synthesized nanoparticle, dye release was monitored by ultraviolet and visible light absorption (UV-Vis) spectrophotometry with the effect of added sugar molecules (glucose / fructose) to the medium and a total of 39% dye release was performed.