İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin coğrafi kavram yanılgılarına yönelik bir inceleme
An investigation on the removal of geographic concepts understanding of 4th grade students
- Tez No: 558902
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal bilgiler, sosyal bilimleri kapsayan bir derstir. Bu özelliğinden dolayı birçok kavram bu derste öğrenilmektedir. Kavram öğretiminde kavramsal değişim sürecinde en çok kullanılan yaklaşımların başında kavramsal değişim yaklaşımı gelmektedir. Bu çalışmada da ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler programında yer alan coğrafi kavram yanılgılarının belirlenip, belirlenen kavram yanılgılarının giderilmesinde kavramsal değişim yaklaşımının etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada karma yöntem araştırması desenlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Bu desen iki aşamalı bir desendir. Bu desende önce nitel aşama ile konu keşfedilmektedir. Nitel aşamadan sonra ise nicel aşamaya geçilmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, Malatya iline bağlı devlet okullarında öğrenimine devam eden 240 ilkokul 4. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma grubunda öğrenci ile görüşme yapılarak, programdan seçilen kavramlara ilişkin algılar belirlenmiştir. Görüşme sonuçları yorumlandıktan sonra çalışmanın nicel kısmında kullanılacak“Kavram Başarı Testi”(KBT) Ve“Kavramsal Değişim Metinleri”oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel aşamasında ise rastgele seçilen 100 öğrenci ile deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubunda yer alan öğrenciler ile 6 haftalık bir süreçte hazırlanan kavramsal değişim metinleri ile öğretime devam edilmiştir. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası her iki gruba araştırmacı tarafından hazırlanan kavram başarı testleri uygulanmıştır. Nitel veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri incelendiğinde,“yön, kroki, harita, hava durumu, deprem, sel, heyelan, vb.”kavramlara ilişkin kavram yanılgılarının olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri incelendiğinde kavram başarı testi puanları açısından bakıldığında ön testte deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı, son testte ise deney grubunun lehine anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda“yön, kroki, harita, hava durumu, deprem, sel, heyelan, çığ”gibi kavramlarla ilgili öğrencilerde bulunan kavram yanılgılarının giderilmesinde ve başarılarında, kavramsal değişim yaklaşımına dayalı kavramsal değişim metinlerinin, sosyal bilgiler programına dayalı öğretim etkinliklerine göre daha etkili olduğu sonuncuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social studies is a course covering social sciences. Because of this feature, many concepts are learned in this course. Conceptual change is one of the most widely used approaches in the process of conceptual change in concept teaching. In this study, 4 primary school. the effect of conceptual change approach on determining geographical misconceptions in the classroom social studies program and eliminating misconceptions in the classroom. In this study, exploratory sequential patterns were used from mixed method research patterns. This pattern is a two-stage pattern. This pattern is first discovered by qualitative stage. After the qualitative phase, quantitative phase is started. Study Group, 240 primary school students who continue their education in state schools in Malatya province 4. He is a class student. In this research group, the students were interviewed and perceptions about the selected concepts of the program were determined. After interpreting the interview results, the“conceptual success test”(KBT) and“conceptual change texts”were created to be used in the quantitative part of the study. In the quantitative phase of the study, experiments and control groups were formed with 100 randomly selected students. The students in the experiment group continued teaching with the texts of conceptual change prepared in a 6-week period. The concept success tests prepared by the researcher were applied to both groups before and after the application. Content analysis method was used in qualitative data analysis. The SPSS 24 Package program was used in the analysis of quantitative data. When the qualitative data of the survey are analyzed,“direction, sketch, map, weather, earthquake, flood, landslide, etc.”it has been determined that there are misconceptions about concepts. When the quantitative data of the study were analyzed, it was found that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in the pre-test and that there was a significant difference in the favor of the experimental group in the final Test. The result of the study was that conceptual change texts based on conceptual change approach were more effective than educational activities based on social studies program. Various recommendations were made in light of the data obtained from the researc