Kadın ve moda bağlamında tüketimde İslami muhafazakarlık
Islamic conservatism in consumption in the context of women and fashion
- Tez No: 558907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Reklamcılık, Sosyoloji, Clothing Industry, Advertising, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
, İlk çağlardan itibaren başlayan ve 19 yüzyılda, Osmanlı Devleti'ni batı dünyasında yaşanmakta olan siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda Tanzimat Fermanı'nın ilan etmesi ve bununla birlikte farklı alanlarda dönüşümlerin meydana gelmesi, Batı dışındaki toplumlar açısından kaçınılmaz hale gelmiş olan modernleşme sürecine girmiştir. Bu sayede Türk modernleşmesi adı verilen durum ortaya çıkmıştır. Tanzimat ile başlayan bu süreç Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra cumhuriyet döneminde de devam etmiş, Bu bağlamda sosyal ve toplumsal hayatı yakından ilgilendiren birtakım değişiklikler meydana gelerek, kadınların da bu süreç içerisinde zor almaya başlaması sağlanmıştır. Bu dönemlere kadar kadınlar geleneksel anlamda eş ve anne rolleri ile sınırlandırılmıştır. Bu dönemlerden sonra ise kadın toplumsal rolünü sorgulamaya başlamış, farklı elde etmek amacıyla değişimin başlangıcında yer almıştır. Cumhuriyet dönemine geçiş ile birlikte kadınların bir kısmı geçiş sürecini kolay benimsemiş ve uyum sağlamış iken, bir kısmı da bu yeni yaklaşımın dışında kalmış ve modernleşme sürecine dâhil olamamıştır. Buna karşılık 1980 yıllarından itibaren, muhafazakâr kadınlar olarak tanımlanan ve bu dönüşümün dışında kalan kadınlar araştırmanın konusunu ifade etmektedir. Nitekim bu yıllardan itibaren muhafazakâr kimliğe sahip olan kadınların da hak talep etmeye başlaması ve modem sisteme dâhil olmak istemeleri sağlanmıştır. Yine bu tarihlerden itibaren kadınların kamu alanında görünür olmaya başlamaları, yeni muhafazakâr kadın algılarını da ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bu bağlamda kadınlar muhafazakâr olmanın yanında sosyal ve ekonomik özgürlük de talep eden ve aynı zamanda modayı takip ederek şık olmayı amaçlayan bir eğilim içerisinde olmuşlardır. Bu bağlamda örneklem olarak Ala Dergisi incelenmiş ve bu derginin 2013 yılı ocak, mart, nisan, mayıs ve haziran sayıları incelenmiştir. Dergilerde bu bağlamda kadın ve modern muhafazakârlık kavramları üzerinde durulmuş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma verileri nicel ve nitel analiz yöntemleri kullanılarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bağlamında nicelik açısından derginin reklamları ve geneline ilişkin ayrıntılı incelemeler yapılmış, bölge içerisinde kadınlara temsil etmekte olan haberlerin, köşe yazılarının ya da röportajların sayısı ele alınmıştır. Ayrıca görsellerde yer alan kadınların gerçeği temsil etme durumu, kadın algısını ve imgesini şekillendirme durumu ile ilgili gündelik hayata ilişkin ekonomi, hayat, giyim, din ve moda gibi özellikler ile birlikte geleneksel ve modern bağlamda muhafazakâr kadın kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada verilerin nitel olarak incelenmesi dergi görsellerinde ve derginin içeriğinde kadın tasarımı ve bedenlerinin sergilenmesi, modernlik ve geleneksellik, moda gibi özellikler açısından gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The political, economic, social and technological developments in the Western world since the early ages, the declaration of the Tanzimat Edict by the Ottoman Empire in the 19th century, and the transformation in different areas, brought about the inevitable process of modernization for non-western societies. In this way, the so-called Turkish modernization emerged. This process that started with the Tanzimat period continued after the collapse of the Ottoman Empire during the Republican era, in this context, there have been some changes that are closely related to social and social life and women have started to take part in this process. Until this period, women have traditionally been limited to the role of spouses and mothers. With this period, women started to question the social role and took part in the beginning of the change in order to obtain different roles. Together with the transition to the Republican era, some of the women adopted the transition process easily and adapted, while others remained outside this new approach and did not participate in the modernization process. On the other hand, since 1980, women who are defined as conservative women and who have been excluded from this transformation express the subject of the research. As a matter of fact, it has been ensured that women who have a conservative identity have started to claim rights and want to be included in the modern system. In addition, since these days, women have started to be visible in the public sphere, resulting in new perceptions of conservative women. In this context, as well as being conservative, women have a tendency to demand social and economic freedom and at the same time aim to be fashionable by following fashion. In this context, Ala Magazine was examined as a sample and the January, March, April, May and June issues of this magazine were examined. In the context of the research, in terms of quantity, the advertisements of the journal and the detailed analysis of the general, the number of news, columns or interviews representing women in the region. In addition, the concepts that the representation of the reality of the women in the visuals, features such as economy, life, clothing, religion and fashion related to daily life related to the state of shaping women's perception and image, and conservative woman in traditional and modern context have been tried to be explained. The qualitative analysis of the data in the research has in terms of features such as the exhibition of women's design and bodies in the magazine visuals and the content of the magazine, modernity and traditionalism, fashion.