Gagavuz Türkçesi yazı dili ile Türkiye Türkçesi ağızlarında basit fiillerin mukayesesi
Structure of simple verbs in Gagavuz Turkish and Turkish dialects and comparison in terms of meaning
  1. Tez No: 558908
  2. Yazar: NAZLI ASENA CAYIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADEJDA ÖZAKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Gagavuz Türkçesi yazı dili ile Türkiye Türkçesi Ağızlarında bulunan basit fiillerin biçim ve anlam açısından karşılaştırılması üzerinde durulmuştur. Bu amaçla üç sözlük kullanılmıştır. Gagavuz Türkçesi için“Gagauzça-Rusça-Moldovanca Laflık (1973) ve Gagauzça-Rusça-Romınca Sözlük (2002)”, Türkiye Türkçesi Ağızları için Türk Dil Kurumu yayınlarından olan Derleme Sözlüğü esas alınmıştır. Gagavuzca sözlüklerde yer alan fiiller taranmış ve 500 adet basit fiil tespit edilmiş. Tespit edilen basit fiillerin genel özellikleri ele alınmış ve Türkiye Türkçesi Ağızlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece Gagavuz Türkçesi yazı dilindeki basit fiillerin biçim ve anlamlarının Türkiye Türkçesi Ağızlarıyla ortaklıkları ve farklılıkları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Gagauz Turkish literary language found in Turkey Turkish Dialects focused on simple verbs comparison in terms of form and meaning. Three dictionaries were used for this purpose. Gagavuz to Turkish“Gagauzça - Russian - Moldovan Laflık (1973) and ”Gagauzça-Russian-Romina Dictionary (2002)", Turkey Turkish dialects dictionary, one of the Turkish Language Institution for publication Dialects are considered. The verbs in Gagavuz dictionaries were scanned and 500 simple verbs were identified. General characteristics of the detected simple verbs and Turkey Turkish were discussed as compared with Turkey Turkish dialects. Thus Gagavuz Turkish association and differences with Turkey Turkish dialects of simple verbs in oral form and written language are shown.