The relationship between perceived ethical climate and teacher burnout
Algılanan etik iklim ve öğretmen tükenmişliği arasındaki ilişki
- Tez No: 558926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Etik iklim, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki ilişkilerde ve etkileşimlerde etik ilkelere dayanan veya etik davranış sergileyen okulun örgütsel faaliyetleri hakkındaki algılar olarak tanımlanabilir (Demir ve Karakuş, 2018). Okullarda olumlu bir etik iklim, bakım ilişkilerinin ortaya çıkmasına izin verir (Noddings, 1988). Okul içindeki yardımsever ilişkiler ve ait olma hissi, olumlu öğrenci davranışları oluşturur ve okuldaki motivasyon ve katılımı arttır (Keiser and Schulte, 2007; Grayson and Alvare, 2008; Demir & Karakuş, 2015; Aloe et al., 2014). Öğrencilerin hatalı davranışları ile öğretmen tükenmişliği boyutları arasında pozitif bir ilişki olduğu göz önüne alındığında (Aloe ve ark., 2014), olumsuz davranışların azaltılmasının öğretmen tükenmişliğini azalttığı söylenebilir. Bu çalışmanın temel amacı, ilk ve ortaokulda algılanan etik iklim ile öğretmen tükenmişliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek için nicel araştırma modeli olarak korelasyon araştırma deseni kullanılmıştır. Veri halen Edirne ilkokul ve ortaokullarında çalışmakta olan 412 öğretmenden toplanmıştır. Araştırma sorularına cevap vermedeki yararları göz önüne alınarak iki anket seçilmiştir; İlköğretim Okulu Etik İklim İndeksi Keizer ve Schulte (2007) tarafından geliştirilmiştir ve Maslach Tükenmişlik Envanteri, Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları algılanan etik iklim ile öğretmen tükenmişliği arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öğrenciden öğretmene ve öğretmenden öğrenciye olarak adlandırılan etik iklimin alt boyutları öğretmen tükenmişliğini yordamıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical climate can be defined as the perceptions about the organizational activities of the school, which are based on ethical principles in relationships and interactions between teachers and students, or reveal ethical behavior (Demir, & Karakuş, 2018). A positive ethical climate in schools allows emergence of caring relationships (Noddings, 1988). Caring relationships and a sense of belonging within a school forms positive student attitudes and increases motivation and participation in school (Keiser and Schulte, 2007; Grayson and Alvare, 2008; Demir & Karakuş, 2015; Aloe et al., 2014). Considering that there is a positive correlation between student misbehavior and teacher burnout dimensions (Aloe et al., 2014), it can be sated that reducing misbehavior reduce teacher burnout. The main purpose of this study is to investigate the relationship between the perceived ethical climate and teacher burnout in primary and middle school. Correlational research design as a quantitative research model was used to examine this relationship. Data were collected from a total of 412 primary and middle school teachers in Edirne. Two questionnaires are selected for their usefulness in answering the research questions; The Elementary School Ethical Climate Index was developed by Keizer and Schulte (2007) and Maslach Burnout Inventory is developed by Maslach and Jackson (1981). The results of the study indicated that there is a negative relationship between the perceived ethical climate and teacher burnout. The sub-dimensions of the ethical climate, called student-to-teacher and teacher-to-student, predicted teacher burnout.