The relationship between teachers' learning organization perceptions and their attitudes towards change
Öğretmenlerin öğrenen örgüt algıları ve değişime karşı tutumları arasındaki ilişki
- Tez No: 558925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Örgütlerde değişime adapte olma becerisi öğrenen örgüt olma ile sağlanır (Driver, 2002). Eğer bir okul öğrenen örgüt ise o okul tecrübelerinden devamlı çıkarımlarda bulunur, bunu değişimlere ayak uydurmada ve çalışanların gelişimini sağlayacak bir sistem oluşturmada kullanır. Eğitim sürecinin başarılı olması ve çevredeki değişimlere ayak uydurabilmeleri için öğretmenlerin çalıştıkları okullara yönelik öğrenen örgüt algıları önemlidir. Bunun yanı sıra, değişimin gerçekleşebilmesi için onların değişime karşı tutumları da önemlidir. Bu anlamda, çalışmamın amacı öğretmenlerin kendi okullarını ne kadar öğrenen okul olarak gördüğü ile bunun onların değişime karşı tutumları ile ilişkili olup olmadığını incelemektir. Bu kapsamda, Ankara'daki ilkokul ve ortaokullarda çalışan 340 devlet okulu öğretmeninden veriler toplanmıştır. Çalışmada, ilişkisel araştırma deseni kullanılmış ve veriler iki anket kullanılarak toplanmıştır: Watkins ve Marsick (1997) tarafından hazırlanan Dimensions of Learning Organization Questionnaire (DLOQ) ve Dunham, Grube, Gardner, Cummings ve Pierce, (1989) tarafından hazırlanan the Inventory of Attitude toward Change Survey (IATCS). Çalışma sonuçları öğretmenlerin öğrenen örgüt algısı ile değişime karşı tutumları arasında pozitif yönlü, güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğretmenlerin öğrenen örgüt boyutları algılarından, öğrenme için stratejik liderlik sağlanması ve diyalog ve sorgulamayı destekleme boyutları değişime karşı tutumlarını yordamıştır.
Özet (Çeviri)
The ability to adapt to change in an organization is enhanced through the learning organization (Driver 2002). If a school is a learning organization, it makes inferences from experiences continually and uses this to keep up with the changes in the environment and creates a system to improve workers. Teachers' observation of their school as learning organization is significant for success in the educational process and for adapting to changes in the environment. Moreover, teachers' attitudes towards change is important in actually making change happen. Thus, the purpose of the study was to examine the degree to which teachers perceive their school to be a learning organization and its relation to their attitudes towards change. Data were collected from a total of 340 primary and middle school teachers who are currently working in public schools in Ankara. A correlational research design was used and data were collected through two questionnaires; Dimensions of Learning Organization Questionnaire (DLOQ) developed by Watkins and Marsick (1997) and the Inventory of Attitude toward Change Survey (IATCS), of Dunham, Grube, Gardner, Cummings and Pierce (1989). The results of the study indicated that there was a positive strong relationship between the teachers' perceptions of overall dimensions of learning organization and teachers' attitudes towards change. In addition, promoting inquiry and dialogue, and providing strategic leadership for learning dimensions of teachers' perceptions of learning organization predicted teachers' attitudes towards change.