Milli mücadele örgütlenme döneminin İngiliz The Times gazetesindeki yansımaları
The reflections of the period of the Turkish national struggle in the English newspaper, The Times
- Tez No: 558941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TORUN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Anadolu Kurtuluş Savaşı, Türk siyasi yaşamının en talihsiz ve trajik evrelerinden biri olmasının yanı sıra cesaret, kahramanlık ve azmin bir göstergesi olarak ta tarih sayfalarındaki önemli yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve bağımsızlığın elde edilmesi başarısına giden yoldaki en önemli aşamalar; Mayıs 1919'dan itibaren Mustafa Kemal'in Samsun'dan başlayan askeri ve siyasi çalışmaları, kongreler, milis kuvvetlerin birleştirilmesi ve Anadolu genelinde Milli Ordu'ya geçiş çalışmaları, yeni başkentte siyasi birliğin sağlanması gibi önemli köşe taşlarını oluşturmaktadır. Bu araştırmamızda Milli Mücadele açısından önemli olan bu gelişmelerin, The Times gazetesindeki görüntüsü ve nasıl yansıtıldığı incelenmektedir. Milli Mücadele'nin, İngiliz basınındaki görüntüsü, çalışma kapsamı daraltılarak sadece The Times gazetesi yönünden ele alınmaktadır. Böylelikle, İngiltere'nin, o dönem yeni bir taktik olarak kullandığı propaganda faaliyetlerinin basın yönünü The Times gazetesi üzerinden incelemenin Milli mücadeleyi anlamak açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. The Times gazetesinin bizim için önemli olan yönleri; İngiltere'nin devlet anlayışını önceleyen bir yayın organı olması, dünya çapında tanınmış ve popüler olması, hem İngiltere hem de dünya kamuoyunu etkileme potansiyelinin yüksek olmasıdır. Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yenilmiş ve İtilaf Devletleriyle Mondros'ta şartları oldukça ağır bir mütareke imzalamıştı. Buna karşılık devleti yönetenlerin ve aydınların kafaları oldukça karışıktı. İtilaf devletleri Anadolu'yu işgale girişerek, I. Dünya Savaşı'nda yaptıkları paylaşma planlarını uygulamaya koymak için harekete geçmişlerdi. İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali milli direniş hareketinin fitilini ateşleyen son gelişme oldu. Mustafa Kemal'in önderliğinde Anadolu'da milli mücadele başlatılmış ve tüm olumsuz koşullara rağmen milletin istikbali için örgütlenmeye çalışılmıştır. Milli Mücadele Hareketi, örgütlenme çalışmaları kapsamındaki faaliyetlerini gerçekleştirirken dönemin en büyük siyasi aktörü olan İngiltere'nin yarı resmi yayını durumundaki The Times Gazetesi de, neredeyse tüm gazetecilik haber ve yorumlarında milli mücadele aleyhinde yayın yapıyordu. Gazetenin, internet ortamındaki arşiv kayıtlarında, tüm haber ve yorumları mevcut olup tarih araştırmacıları için istifade edilebilir durumdadır. Çalışmamızın ilgili bölümlerinde de görülebileceği gibi, Kurtuluş Savaşı süresince yapılan yayınların istatistiğine bakıldığında, tamamen tarafgir bir çizgide olarak Milli Mücadele aleyhinde bir gazetecilik sergilemektedir. The Times gazetesi, tarafgir bir tarzda yayın yapmasının yanı sıra, birtakım yönlendirmeler ve algıya da yol açan konumda olması, onun, irdelenmesi gereken bir başka özelliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca The Times'ın yanlı bakış açısı, Anadolu'daki Hareketin gerçek niteliğini ve önemini yeterince anlaması ve yansıtması önünde bir engel olarak ta görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The Anatolian War of Independence has been one of the most unfortunate and tragic stages of Turkish political and military life, and has taken its place in history pages as a sign of courage, heroism, and a decisive factor. The most important steps on the way to the success of the War of Independence and the achievement of independence are; from May 1919, Mustafa Kemal's military and political studies, congresses, the unification of national military forces and the transition to the National Army in Anatolia as a whole and constitute important cornerstones of political unity in the new capital. In this research, these developments, which are important in the National Struggle, are examined how they are reflected in the The Times newspaper. The image of the National Struggle in the British media is narrowed down to the The Times newspaper only. Thus, the written media side of the propaganda activities that Britain used as a new tactic at that time is thought to be useful to understand and criticise in terms of the National Struggle to review through The Times. The most important aspect of The Times newspaper is that it is the main media body that prioritizes the understanding of the British State. Besides, it is a well known and popular newspaper that has the potential to influence both the UK and the world public opinion. At the end of the First World War, the Ottoman Empire was defeated and he signed an armistice with the Entente States in Mudros with very heavy conditions. On the other hand, the head rulers and intellectuals of the State of İstanbul were quite confused. The Entente States took action to launch Anatolia into occupation and put their plans into practice to share Anatolia after the World War I. The occupation of Izmir by the Greeks was the latest development that fired the war with the national resistance movement. The Turkish National Struggle was initiated in Anatolia under the leadership of Mustafa Kemal and despite all the adverse conditions, the nation was trying to get organized for the independence. While the National Struggle Movement was organizing its own activities, The Times Newspaper, semi-official publication of Great Britain and in some words the greatest political actor of the time, was publishing almost all its news and commentary against the National Struggle. The Times newspaper now has all the news and comments on its archive records on the internet and is available for the history researchers. As can be seen in the relevant parts of our work, when we look at the statistics of the publications made during the War of Independence, we see a journalism policy against the National Struggle in a totally biased line. The Times newspaper, in addition to publishing in a contradictory manner, was also in a position to lead some directions and perceptions, revealing another feature that must be examined. In addition, The Times' side view seems to be an obstacle to sufficiently understanding and reflecting the true nature and importance of the Anatolian Movement.