Tüketicilerin yaşam koçluğu tercihi
Consumer preferences on life coaching
- Tez No: 558942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüketicilerin yaşam koçluğuna ilişkin görüş ve tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini 25 yaş üzeri ve geliri olan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örnekleme tekniği kolay ulaşılabilir durum örneklemesidir. 214 katılımcı örneklemde yer almıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen, Yaşam Koçluğuna İlişkin Tutum Ölçeği ve Yaşam Koçluğu ile İlgili Görüşler Anketi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bulgulara göre tüketiciler yaşam koçluğu hizmeti alırken kalite, ücret, süre, koçun eğitim düzeyi, motivasyonu ve tecrübesini önemli bulmaktadır. Yaşam koçluğu almak için en fazla internet kaynağı tercih edilmektedir. Cinsiyet ve gelir düzeyi katılımcıların yaşam koçluğuyla ilgili düşüncelerini farklılaştırmamaktadır. Daha önce koçluk hizmeti alanlarla almayanların görüşleri ise anlamlı derecede farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to reveal the opinions and attitudes of consumers about life coaching, the survey model which is one of the quantitative research methods is adopted. The population of the study consists of adults over 25 years of age and with income. Sampling technique is easy-to-reach status sampling. 214 participants were included in the sample. The Attitude Scale Towards Life Coaching and Survey on Life Coaching developed by the author were used as data collection tools for the purposes of this research. According to the findings, consumers think that quality, price and time are important variables while choosing life coach. Also, they give consequence to training level, motivation, and experience of the coach. To receive life coaching, most preferred source is internet. Gender and income levels do not differentiate participants' views on life coaching. There is a significant difference between the individuals who have received coaching service before and who have not.