Parasetamol indüklü hepatotoksisite modelinde kafeik asit fenetil asit'in inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of caffeic acid phenethly ester effect on inflammation and oxidative stress in paracetamol induced hepatotoxicity
  1. Tez No: 558970
  2. Yazar: NUKET KAMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Parasetamol ucuz olması, kolay bulunabilmesi bakımından sık kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü etkisi olan bir ilaçtır. Parasetamol, karaciğerde metabolize olmaktadır. Yüksek dozda parasetamol karaciğer hasarına (hepatotoksisite) neden olmaktadır. Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE); antimikrobik, antiinflamatuvar, antioksidan özelliklere sahip bir bileşendir. Uzunca aromatik ve alifatik yapıdaki karbonları olmasından dolayı hücre duvarından kolayca geçer ve etki edeceği bölgeye daha rahat ulaşır. Bu çalışmanın amacı ratlara parasetamol ile hepatotoksisite oluşturulup meydana gelebilecek oksidatif stres ve enflamasyon üzerine CAPE'nin koruyucu etkisini araştırmak için tasarlanmıştır. Bunun için çalışmamızda 36 wistar erkek rat kullanıldı. Rastgele olacak şekilde altı gruba ayrıldı; kontrol: sadece yem verildi, parasetamol:2g/kg dozunda parasetamol, parasetamol+CAPE: 2g/kg dozunda parasetamol+10µg/kg CAPE, parasetamol+NAC: Parasetamol 2g/kg+NAC (140 mg/kg): 140 mg/kg N-AsetilSistein 1 saat sonrasında da 2g/kg dozunda, 2 mL parasetamol, CAPE: 10 mikrogram/kg CAPE ve etanol grubu. Veriler istatistiksel olarak SPSS-18 ANOVA ile standart sapma olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is a cheap, pain-relieving, fever-reducing medicine that can be easily found. Paracetamol is metabolized in the liver. At high doses, paracetamol causes liver damage hich is called hepatotoxicity. Caffeic Acid Phenyl Ester (CAPE) has antimicrobial, anti-inflammatory and antioxidant properties. Due to its long aromatic and aliphatic carbon structure, it passes easily through the cell wall and reaches the region where it will act more easily. The aim of this study is to understand the CAPE protective effect to hepatoxisitiy oxidative stress and inflamation during the application of paracetamol. In tis study 36 wistar rat was used. Divided into six groups randomly. Control: given only forage. Paracetamol: 2 g/kg döşe of paracetamol. Paracetamol +CAPE: 2 g/kg döşe of paracetamol + 10ug/kg CAPE. Paracematol + NAC: Paracetamol 2 g/kg + NAC (140 mg/kg): 140 mg/kg N-asetil Sistein applied after one hour 2 g/kg dose of 2 mL paracetamol. CAPE:10 microgram/kg CAPE and ethanol group. The data is analyzed statistically SPSS-18 ANOVA standard variaton.