Parasetamol indüklü nefrotoksisite modelinde oksidatif stres ve eser element üzerine kafeik asit fenil ester'in koruyucu etkisinin araştırılması
The effect of caffeic acid phenethyl ester on oxidative stress and trace element in paracetamol-induced nephrotoxicity model
- Tez No: 559929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olan parasetamol, güvenilir, ucuz ve ulaşılabilmesi kolay olması bakımından dünyada en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Parasetamolün yüksek doz kullanımı nefrotoksisiteye neden olur. Propolis maddesinin aktif bileşenlerinden biri olan Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE), arıların bitkilerden topladığı özütün içinde bulunur. Bu çalışmada ratlarda parasetamol ile indüklenmiş nefrotoksisite modelinde kafeik asit fenetil esterin (CAPE) koruyucu etkisi araştırıldı. Çalışmada 36 adet deney hayvanı rastgele seçilerek 6 guruba ayrıldı. Bunlar; Kontrol, parasetamol, parasetamol + CAPE, parasetamol + NAC, CAPE ve Etanol gurubu. Kontrol grubu yalnızca standart yem ile beslendi. Parasetamol gurubuna distile suda çözülen, 2g/kg oranında 2ml gavaj yolu ile parasetamol uygulaması yapıldı. Parasetamol + CAPE gurubuna 2g/kg oral parasetemol uygulaması sonrasında, 10mikrogram/kg CAPE uygulaması yapılırken, Parasetamol +NAC gurubuna 140 mg/kg N-AsetilSistein oral yoldan verildikten 1 saat sonrası 2 g/kg dozunda, 2 ml parasetamol uygulaması yapıldı. CAPE gurubuna tek başına 10 mikrogram/kg CAPE etanol ile çözdürülüp intraperitoneal uygulandı.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is a pain reliever and antipyretic effect; is one of the most used drugs in the world in terms of being reliable, cheap and easy to reach. High doses of paracetamol cause nephrotoxicity. Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE), which is one of the active components of propolis, is found in the essence of plants collected by bees. In this study, the protective effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) in paracetamol-induced nephrotoxicity model in rats was investigated. In this study, 36 experimental animals were randomly selected and divided into 6 groups. These; Control, paracetamol, paracetamol + CAPE, paracetamol + NAC, CAPE and Ethanol group. The control group was fed with standard feed only. The paracetamol group was treated with 2 ml gavage at a rate of 2g / kg dissolved in distilled water. After paracetamol + CAPE group 2g / kg oral paracetemol administration, 10 microgram / kg CAPE was applied, and Paracetamol + NAC group received 140 mg / kg N-AcetylCysteine orally. After 1 hour, 2 ml paracetamol was administered at a dose of 2 g / kg. 10 micrograms / kg of CAPE alone was dissolved and intraperitoneal applied to the CAPE group.